Oregon Week In Review (4/10-4/15)


Check out this past week's results, highlights, and coverage from meets in the state of Oregon.

Featured Meets

2017 Flow Carifta Games

Ergilio Hato Stadion Willemstad, CUW
Apr 15, 2017 Apr 17, 2017
5 Total Performances (0 OR)

Videos (1)

Articles (2)

Elite Performances

No elite performances.

Oregon Relays

Hayward Field Eugene, OR
Apr 14, 2017 Apr 15, 2017
1,843 Total Performances (828 OR)

Elite Performances

Girls (55)
800m F 1 1st 2:16.55 Kelly Makin Sunset
800m F 1 2nd 2:17.01 Isabel Max Summit
800m F 1 5th 2:19.53 Jantzen Mazziotti Sheldon
800m F 1 6th 2:19.64 Michelle Chandler St. Mary's Academy
1500m F 1 3rd 4:28.82 Olivia Brooks Summit
1500m F 1 3rd 4:51.79 Stephanie Finley Oregon Episcopal
1500m F 1 4th 4:51.83 Ally Legard McMinnville HS
1500m F 1 5th 4:59.12 Sarah Lyell St. Mary's Academy
1500m F 1 6th 4:42.02 Lara Rix St. Mary's Academy
1500m F 1 7th 4:42.73 Melissa Berry Sheldon
1500m F 1 8th 4:44.11 Caramia Mestler Sheldon
3000m F 1 2nd 10:18.18 Lucy Huelskamp Sunset
3000m F 1 3rd 9:54.71 Ember Stratton Sunset
3000m F 1 4th 9:58.13 Melissa Berry Sheldon
3000m F 1 5th 10:08.00 Caramia Mestler Sheldon
3000m F 1 7th 10:14.18 Anna Chau South Salem
300H F 1 1st 45.76 Skyler Blair Southridge
300H F 1 3rd 45.22 Quin Fraley Summit
3000mSC F 1 2nd 11:54.05 Emma Bennion St. Mary's
3000mSC F 1 4th 12:01.56 Maddie Rollins McMinnville HS
3000mSC F 1 8th 14:19.86 Kendall Belmont David Douglas
4x200m F 1 1st 1:39.22 Union
4x400m F 1 1st 3:54.39 Union
SMR F 1 2nd 4:23.40 Summit
4x800m F 1 3rd 9:41.44 Mountain View
DMR F 1 1st 11:59.98 Mountain View
DMR F 1 2nd 12:00.58 Summit
LJ F 1 3rd 17-10.5 Judith Baxter Game Grant
TJ F 1 1st 37-10.75 Camille Weaver Summit
TJ F 1 1st 37-10.75 w Judith Baxter Game Grant
TJ F 1 3rd 37-0.5 Elea Mccrae West Salem
TJ F 1 4th 36-10.5 w Sareena Patzke Tigard High School
TJ F 1 6th 36-5.5 Taylor Mccarrell West Salem
PV F 1 3rd 10-6 Amber Prevedello Sheldon
PV F 1 3rd 10-6 Olivia Neal Sunset
PV F 1 5th 10-6 Victoria Prouty Tigard High School
HT F 1 2nd 164-3.75 Shelby Moran Sherwood
HT F 1 4th 130-10 Jessica Foutz Sheldon
HT F 1 7th 120-0.25 Keeley Rasmussen Sandy
HT F 1 9th 115-10.5 Ava David Lake Oswego
D F 1 1st 162-10 Shelby Moran Sherwood
D F 1 4th 131-0.5 Carissa Oliver Siuslaw
D F 1 5th 130-10.75 Haley Smith Summit
D F 1 6th 126-6 Ava David Lake Oswego
J F 1 1st 127-6 Calahan Aleksynas-crawford Sherwood
J F 1 2nd 138-7 Keira Mccarrell West Salem
J F 1 2nd 126-9.25 Rachel Jenkins Aloha
J F 1 4th 121-4 Colette Jesson Lincoln HS
J F 1 5th 135-0.5 Madeline Thompson Sandy
J F 1 6th 126-6 Kaia Alexander South Salem
J F 1 8th 121-2.25 Lauren McFall Tigard High School
J F 1 9th 120-7.25 Anna Lorenz North Medford High School
S F 1 4th 40-5.5 Carissa Oliver Siuslaw
S F 1 5th 40-3 Shelby Moran Sherwood
S F 1 6th 38-7 Jaida Ross North Medford High School
Boys (42)
200m F 1 1st 21.78 w Josiah Carpenter Southridge
200m F 1 3rd 21.96 w Braden Lenzy Tigard High School
800m F 1 2nd 1:54.83 Jenner Higgins Sheldon
1500m F 1 1st 4:05.62 Dominic Arce Lincoln HS
1500m F 1 2nd 3:58.79 Zane Fodge McMinnville HS
1500m F 1 3rd 4:06.42 Eric Brecht Central Catholic
1500m F 1 4th 4:06.64 Spencer Tsai South Eugene
1500m F 1 6th 4:09.96 Vincent Huynh-watkins South Eugene
1500m F 1 8th 4:08.19 Cameron Thompson Central Catholic
3000m F 1 1st 8:55.67 Peter Lechman Churchill
3000m F 1 1st 8:57.53 Ej Holland Ashland
3000m F 1 2nd 8:58.23 Timothy Kaelin Churchill
3000m F 1 4th 8:51.01 Niklas Sjogren Summit
3000m F 1 9th 8:56.69 Spencer Hutchinson Lincoln HS
3000m F 1 12th 8:57.58 Carson Cohn Lincoln HS
3000m F 1 14th 8:59.87 Michael Callaway Sandy
110H F 1 3rd 14.58 Carter Bracken Lake Oswego
110H p 1 1st 14.41 Carter Bracken Lake Oswego
3000mSC F 1 5th 10:33.37 Henry Giles Sherwood
3000mSC F 1 7th 10:46.23 Ryan Meighan Junction City
3000mSC F 1 10th 11:35.18 Henry Keeney North Eugene
4x200m F 1 2nd 1:28.85 Mountain View
SMR F 1 1st 3:43.32 Westview
SMR F 1 4th 3:39.36 Camas Valley
SMR F 1 5th 3:39.98 Southridge
4x800m F 1 1st 7:57.68 Camas Valley
4x800m F 1 3rd 8:06.67 Summit
4x800m F 1 5th 8:09.09 Mountain View
DMR F 1 2nd 10:15.51 Wilson
DMR F 1 3rd 10:29.17 Camas Valley
DMR F 1 4th 10:40.54 Summit
TJ F 1 3rd 45-1.75 Maxwell Shannon Sandy
PV F 1 1st 14-11.25 Micah Masei West Salem
HT F 1 5th 153-10.75 Brady Pierce Sherwood
D F 1 2nd 161-4.25 Justin Babcock Westview
D F 1 4th 155-0.75 Brady Pierce Sherwood
D F 1 6th 153-8 Travis Brewster Sandy
S F 1 2nd 51-7.75 Jacob Malek Sandy
200WC F 1 1st 34.96 Josiah Schuermyer David Douglas
200WC F 1 2nd 40.82 Josh Payne Siuslaw
1500WC F 1 1st 5:00.33 Josiah Schuermyer David Douglas
1500WC F 1 2nd 5:36.97 Josh Payne Siuslaw

Willamette Falls Invitational

Oregon City high School Oregon City, OR
Apr 15, 2017
1,408 Total Performances (1,328 OR)

Elite Performances

Girls (5)
1500m F 1 2nd 4:51.43 Meggie Karp Century
3000m F 1 1st 10:16.21 Meggie Karp Century
PV F 1 1st 10-6 Sarah Hippler Oregon City High School
J F 1 1st 143-1 Rhiley Fritz Corbett
S F 1 1st 37-2 Sierra Bishop Wilsonville
Boys (4)
400m F 1 1st 48.93 Rory Coon Tillamook
1500m F 1 1st 4:08.45 Ahmed Muhumed West Salem
1500m F 1 2nd 4:09.79 Doug Burris Corvallis
LJ F 1 1st 22-10 Bishop Mitchell Kennedy

Crater Classic

Crater High School Central Park, OR
Apr 15, 2017
928 Total Performances (896 OR)

Elite Performances

Girls (12)
100m F 1 1st 11.88 Deshae Wise Grants Pass
100m F 1 2nd 12.19 Baylee Touey North Valley
1500m F 1 1st 4:52.24 Danielle Jantzer Phoenix
1500m F 1 2nd 4:56.85 Grace Perkins Bend
100H F 1 1st 14.30 Deshae Wise Grants Pass
300H F 1 1st 45.15 Deshae Wise Grants Pass
PV F 1 1st 11-6 Alana Dickson Bend
PV F 1 2nd 11-0 Emily Showers Bend
PV F 1 3rd 10-6 Shaye Vanderville Thurston
D F 1 1st 131-6 Kayla Rambo Bend
D p 1 1st 126-8 Kayla Rambo Bend
S p 1 1st 37-2 Kayla Rambo Bend
Boys (14)
800m F 1 1st 1:53.20 Andy Monroe Crater
800m F 1 2nd 1:54.93 Nathan Burton Grants Pass
1500m F 1 1st 4:06.34 Jantz Tostenson Crater
1500m F 1 2nd 4:08.02 Derek Tripp Crater
1500m F 1 3rd 4:08.54 Daniel Beckstead Grants Pass
HJ F 1 1st 6-6 Tayler Phillips Grants Pass
PV F 1 1st 14-6 Boot Clark Henley High School
PV F 1 2nd 14-0 Brady Petz Bend
D F 1 1st 169-1 Calvin Claassen Grants Pass
D F 1 2nd 155-8 Tyler Sconce Roseburg
D p 1 1st 169-1 Calvin Claassen Grants Pass
D p 1 2nd 155-8 Tyler Sconce Roseburg
J F 1 1st 176-7 Michelangelo Luce Klamath Union
J p 1 1st 176-7 Michelangelo Luce Klamath Union

More Meets

River's Edge Invitational

Milt Durant Field Umatilia, OR
Apr 14, 2017
1,071 Total Performances (962 OR)

Elite Performances

Girls (3)
D F 1 1st 122-9 Talia Whitmore Elgin
J F 1 1st 122-8 Bianca Garcia McLoughlin
J F 1 2nd 121-6 Aleesha Watson Umatilla

Lower Columbia Invitational

St. Helens High School St. Helens, OR
Apr 15, 2017
985 Total Performances (893 OR)

Elite Performances

Girls (3)
1500m F 1 1st 4:58.40 Linnaea Kavulich Scappoose
PV F 1 1st 11-6 Shelby Jarvis Milwaukie
PV F 1 2nd 11-0 Teresa Tamashiro La Salle Catholic College Prep
Boys (10)
1500m F 1 1st 4:09.43 Lucas Caruana Astoria
3000m F 1 1st 8:53.09 Quincy Norman Forest Grove
3000m F 1 2nd 8:58.35 Max Norman Forest Grove
3000m F 1 3rd 8:58.85 John Kavulich Scappoose
3000m F 1 4th 8:59.29 Bradley Rzeunicki Seaside
DMR F 1 1st 10:36.09 Forest Grove
TJ F 1 1st 45-1.5 Daniel Lujano St. Helens
D F 1 1st 163-6 Spencer Tatafu Parkrose
S F 1 1st 53-8.5 Spencer Tatafu Parkrose
S F 1 2nd 53-6 Noah Ramirez Milwaukie

17th Prefontaine Rotary Invitational

Coos Bay Coos Bay, OR
Apr 15, 2017
993 Total Performances (844 OR)

Elite Performances

Girls (7)
Mile F 1 1st 5:16.15 Sailor Hutton Bandon
HJ F 1 1st 5-5 Emily Stephens Cascade Christian
PV F 1 1st 11-6 Khaley Aguilar Marshfield High School
PV F 1 2nd 11-0 Abbey Schreiber Brookings Harbor
PV F 1 3rd 10-6 Jamie Anderson Marshfield High School
J F 1 1st 126-5 Darian Wilson Coquille
S F 1 1st 37-3 Darian Mitchel Douglas
Boys (5)
PV F 1 1st 14-6 Ben Daily North Bend High School
PV F 1 2nd 14-6 Hunter Hutton Bandon
D F 1 1st 152-8 Will Beaudry Newport High School
J F 1 1st 191-8 Ty Hampton North Bend High School
S F 1 1st 52-10 Will Beaudry Newport High School

Tigard & St. Mary's @ Sherwood

Sherwood (General) Sherwood, OR
Apr 12, 2017
773 Total Performances

Elite Performances

Girls (5)
3000m F 1 1st 10:14.06 Lara Rix St. Mary's Academy
PV F 1 1st 10-6 Victoria Prouty Tigard High School
D F 1 1st 149-2 Shelby Moran Sherwood
J F 1 1st 131-0 Lauren McFall Tigard High School
S F 1 1st 40-11 Shelby Moran Sherwood

McMinnville, North Salem @ West Salem

West Salem HS Salem, OR
Apr 12, 2017
749 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
TJ F 1 1st 38-9.5 Rebekah Miller North Salem
J F 1 1st 120-11 Keira Mccarrell West Salem

Benson, Wilson @ Lincoln

Lincoln HS Portland, OR
Apr 11, 2017
696 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
3000m F 1 1st 10:21.74 Kyla Becker Lincoln HS
Boys (3)
800m F 1 1st 1:54.01 Caleb Seely Wilson
800m F 1 2nd 1:57.39 Alex Slenning Wilson
J F 1 1st 183-4 Sawyer Christopher Lincoln HS

Sunset @ Southridge

Southridge HS Beaverton, OR
Apr 12, 2017
688 Total Performances

Elite Performances

Girls (4)
1500m F 1 1st 4:52.39 Ember Stratton Sunset
1500m F 1 2nd 4:55.33 Lucy Huelskamp Sunset
300H F 1 1st 46.06 Skyler Blair Southridge
PV F 1 1st 11-0 Olivia Neal Sunset
Boys (1)
200m F 1 1st 21.92 Josiah Carpenter Southridge

Oregon City & Reynolds @ Centennial

Centennial HS Gresham, OR
Apr 12, 2017
679 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
TJ F 1 1st 36-2 Peace Igbonagwam Reynolds
Boys (1)
TJ F 1 1st 45-2 Able Taylor Reynolds

La Pine Invitational

La Pine High School La Pine, OR
Apr 15, 2017
645 Total Performances

Elite Performances

Girls (5)
LJ F 1 1st 17-8 Jasmine Martin Mountain View
D F 1 1st 126-11 Jordynn Slater La Pine
D F 1 2nd 122-0 Cassidy Hughes Mountain View
J F 1 1st 124-9 Jordynn Slater La Pine
S F 1 1st 40-9.5 Jordynn Slater La Pine
Boys (3)
800m F 1 1st 1:57.88 Albert Hesse Ridgeview
D F 1 1st 159-8 Brent Yeakey Ridgeview
S F 1 1st 56-0 Brent Yeakey Ridgeview

Gresham & Central Catholic @ David Douglas

Portland David Douglas Portland, OR
Apr 12, 2017
635 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
100m F 1 1st 12.00 Fechi Nmereole Gresham
LJ F 1 1st 17-9.5 Fechi Nmereole Gresham
J F 1 1st 128-11 Megan Potter Central Catholic
Boys (2)
800m F 1 1st 1:57.62 Eric Brecht Central Catholic
3000m F 1 1st 8:58.25 Cameron Thompson Central Catholic

Liberty @ Jesuit

Jesuit HS Portland, OR
Apr 12, 2017
563 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
1500m F 1 1st 4:53.30 Alexis Kebbe Jesuit
1500m F 1 2nd 4:58.09 Elizabeth Rinck Jesuit
3000m F 1 1st 10:33.59 Kelsey Gripekoven Jesuit
Boys (3)
1500m F 1 1st 4:06.80 Josh Schumacher Jesuit
3000m F 1 1st 8:53.25 Josh Schumacher Jesuit
3000m F 1 2nd 8:53.73 Grant Summers Jesuit

Cowapa JV at Scappoose

Scappoose HS Scappoose, OR
Apr 13, 2017
581 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

WVL @ Westside Christian

Tigard High School Tigard, OR
Apr 12, 2017
571 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Burns Oster's Memorial Lions Invitational

Burns high School Burns, OR
Apr 15, 2017
575 Total Performances (540 OR)

Elite Performances

Girls (4)
J F 1 1st 126-0 Kaylee Wright Grant Union
J p 1 1st 126-0 Kaylee Wright Grant Union
S F 1 1st 37-7.5 Jozie Rude Grant Union
S p 1 1st 37-7.5 Jozie Rude Grant Union

Viking Relays

North Salem High School Salem, OR
Apr 14, 2017
514 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
100m F 1 1st 12.18 Rebekah Miller North Salem
PV F 1 1st 10-7 Julia Colling Centennial
Boys (4)
3000m F 1 1st 8:53.38 Adam Klein Tualatin
3000m F 1 2nd 8:58.72 Trevor Cross Dallas
DMR F 1 1st 10:32.96 Franklin
HJ F 1 1st 6-6 Beau Sheeran Beaverton

Beaverton @ Aloha

Aloha High School Aloha, OR
Apr 12, 2017
508 Total Performances

Elite Performances

Boys (1)
PV F 1 1st 14-0 Braden Masanga Beaverton

Sandy, Parkrose @ Wilsonville

Wilsonville High School Wilsonville, OR
Apr 12, 2017
470 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
J F 1 1st 127-7 Madeline Thompson Sandy
Boys (6)
D F 1 1st 163-5 Spencer Tatafu Parkrose
D F 1 2nd 162-6 Dayne Gordien Sandy
D F 1 3rd 158-5 Travis Brewster Sandy
S F 1 1st 52-4.5 Spencer Tatafu Parkrose
S F 1 2nd 52-2 Dayne Gordien Sandy
S F 1 3rd 51-9.5 Jacob Malek Sandy

Far West League Varsity Meet

Coos Bay - Prefontaine Track Coos Bay, OR
Apr 11, 2017
469 Total Performances

Elite Performances

Girls (4)
PV F 1 1st 11-6 Abbey Schreiber Brookings Harbor
PV F 1 2nd 11-0 Khaley Aguilar Marshfield High School
D F 1 1st 134-5 Carissa Oliver Siuslaw
S F 1 1st 38-6 Carissa Oliver Siuslaw

Rob Frank Invitational at Banks

Banks High School Banks, OR
Apr 15, 2017
489 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

TVC Corbett Hosted League Meet

Portland Christian High School Portland, OR
Apr 11, 2017
483 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
J F 1 1st 120-10 Rhiley Fritz Corbett

Glencoe @ Century

Century High School Hillsboro, OR
Apr 12, 2017
470 Total Performances

Elite Performances

Girls (3)
1500m F 1 1st 4:58.57 Meggie Karp Century
LJ F 1 1st 17-8 Amanda Fassold Glencoe
PV F 1 1st 10-6 Gabriella Justen Glencoe

Clackamas @ Sam Barlow

Barlow High School Gresham, OR
Apr 12, 2017
473 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 37-1.5 Libby Mathis Barlow

Canby Invitational

Canby HS Track Canby, OR
Apr 14, 2017
516 Total Performances (442 OR)

Elite Performances

Girls (5)
800m F 1 1st 2:19.20 Kaylee Mitchell Sprague
1500m F 1 1st 4:47.54 Ginger Murnieks Sprague
3000m F 1 1st 10:18.60 Ginger Murnieks Sprague
TJ F 1 1st 36-6.5 Kalulu N'gaida Cascade
J F 1 2nd 122-3 Kaelyn Worst Cascade
Boys (1)
800m F 1 1st 1:57.60 Isaac Wilson Crescent Valley

North Medford @ Grants Pass

Grants Pass Grants Pass, Or
Apr 12, 2017
450 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
S F 1 1st 38-9 Jaida Ross North Medford High School
S F 1 2nd 37-0 Emily Shaw North Medford High School
Boys (2)
D F 1 1st 161-8 Calvin Claassen Grants Pass
S F 1 1st 51-6 Tre Holmes North Medford High School

Newberg @ Tualatin

Tualatin High School Tualatin, OR
Apr 12, 2017
427 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
1500m F 1 1st 5:00.00 Casey Novak Newberg
J F 1 1st 120-6 Natalie Peterson Newberg
Boys (5)
1500m F 1 1st 4:07.30 Adam Klein Tualatin
110H F 1 1st 14.49 Cole Alteneder Newberg
300H F 1 1st 39.17 Cole Alteneder Newberg
300H F 1 2nd 39.36 Ryan Cavinta Tualatin
J F 1 1st 176-8 Brock Peterson Newberg

Hillsboro, Milwaukie @ Rex Putnam

Milwaukie - Rex Putnam HS Milwaukie, OR
Apr 12, 2017
457 Total Performances

Elite Performances

Boys (1)
S F 1 1st 52-9.5 Noah Ramirez Milwaukie

Cleveland, Jefferson @ Grant

Grant High School Portland, OR
Apr 12, 2017
451 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 37-0 Tiara A'au Jefferson

Elmira Relays

Elmira HS Elmira, OR
Apr 15, 2017
414 Total Performances

Elite Performances

Boys (8)
4x100SHR F 1 1st 1:02.60 Elmira
4x100SHR F 1 2nd 1:06.71 Philomath
4x100SHR F 1 3rd 1:08.64 Cottage Grove
4x100SHR F 1 4th 1:10.18 Junction City
4x100SHR F 1 5th 1:29.08 Toldedo
4xMile F 1 1st 20:04.84 Cottage Grove
4xMile F 1 1st 20:04.84 Elmira
4xMile F 1 3rd 21:10.24 Philomath

Franklin, Madison @ Roosevelt

Portland- Roosevelt Portland, OR
Apr 11, 2017
442 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Sprague @ South Salem HS

South Salem HS , OR
Apr 12, 2017
411 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
1500m F 1 1st 4:50.52 Anna Chau South Salem
1500m F 1 2nd 4:50.98 Ginger Murnieks Sprague
Boys (1)
D F 1 1st 159-0 Austin Kleinman Sprague

McKay @ Forest Grove

Forest Grove High School Forest Grove, OR
Apr 12, 2017
404 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

NWL meet (LCS)

Life Christian School Aloha, OR
Apr 13, 2017
398 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

North Marion - JV Invite

Aurora - North Marion HS Aurora, OR
Apr 13, 2017
387 Total Performances

Elite Performances

Boys (2)
HJ F 1 1st 6-6 Tyler Hanrahan Newport High School
D F 1 1st 154-0 Will Beaudry Newport High School

Ashland,Eagle Point @ Crater

Crater High School Central Park, OR
Apr 11, 2017
382 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
J F 1 1st 126-7 Myla Norvell Ashland

MWC JV 4-Way

South Albany High School Albany, OR
Apr 12, 2017
384 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

TVC Mollala, Estcada @ Crook County

Ward Rhoden Stadium Prineville, OR
Apr 11, 2017
365 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
D F 1 1st 133-6.5 Rachel Bring Molalla
S F 1 1st 44-0 Rachel Bring Molalla
Boys (1)
S F 1 1st 51-9 Mont Child Molalla

McNary @ West Albany

West Albany High School Albany, OR
Apr 12, 2017
366 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

TR/PW League Meet

Kenedy HS Mt. Angel, OR
Apr 13, 2017
365 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Wayne Amos Memorial Basin JV Invitational

Klamath Falls - Modoc Field Klamath Falls, OR
Apr 14, 2017
415 Total Performances (364 OR)

Elite Performances

No elite performances.

Bandon Small Schools

Bandon High School Bandon, OR
Apr 13, 2017
346 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
3000m F 1 1st 10:13.00 Sailor Hutton Bandon
D F 1 1st 124-3 Moana Gianotti Riddle
Boys (1)
PV F 1 1st 14-0 Hunter Hutton Bandon

Sheldon @ Marist

Marist HS Track Eugene, OR
Apr 12, 2017
343 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
PV F 1 1st 11-0 Amber Prevedello Sheldon

South Medford @ Roseburg

Roseburg HS Roseburg, Or
Apr 12, 2017
331 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
3000m F 1 1st 10:28.70 Lydia Scott South Medford
Boys (1)
S F 1 1st 52-10.5 Tyler Sconce Roseburg

Lakeridge @ Canby

Canby HS Track Canby, OR
Apr 12, 2017
337 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

La Pine, Coquille @ Pleasant Hill

Pleasant Hill (General) Pleasant Hill, OR
Apr 12, 2017
313 Total Performances

Elite Performances

Girls (2)
J F 1 1st 128-11 Jordynn Slater La Pine
S F 1 1st 37-10.5 Jordynn Slater La Pine

Linn County Invitational

West Albany High School Albany, OR
Apr 14, 2017
315 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 37-6 Mckayla Horner East Linn Christian Academy

La Salle @ St. Helens

St. Helens High School St. Helens, OR
Apr 12, 2017
318 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Ridgeview @ Summit

Summit HS Bend, OR
Apr 12, 2017
302 Total Performances

Elite Performances

Boys (3)
D F 1 1st 170-0 Brent Yeakey Ridgeview
D F 1 2nd 150-3 Noah Turnbull Summit
S F 1 1st 56-6 Brent Yeakey Ridgeview

Ranchers Invitational

Crane High School Crane, OR
Apr 14, 2017
330 Total Performances (316 OR)

Elite Performances

No elite performances.

West Linn @ Lake Oswego

Lake Oswego High School Lake Oswego, OR
Apr 12, 2017
308 Total Performances

Elite Performances

Boys (1)
110H F 1 1st 14.21 Carter Bracken Lake Oswego

Mt. View @ Redmond

Redmond HS Redmond, OR
Apr 12, 2017
306 Total Performances

Elite Performances

Girls (1)
S F 1 1st 37-4 Cassidy Hughes Mountain View

L & C Meet at Portland Christian

Portland Christian High School Portland, OR
Apr 13, 2017
314 Total Performances (308 OR)

Elite Performances

No elite performances.

Pasco Invitational

Edgar Brown Stadium Pasco, WA
Apr 15, 2017
1,264 Total Performances (5 OR)

Elite Performances

No elite performances.

Springfield @ Thurston

Thurston- Thurston HS , OR
Apr 12, 2017
300 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

MWC JV 4 way- Corvallis, CV, Woodburn @ Dallas

Dallas High School Dallas, OR
Apr 13, 2017
290 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Sweet Home and Sutherlin @ Junction City

Jc Junction city , OR
Apr 13, 2017
286 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Willamette @ South Eugene

South Eugene High School South Eugene, OR
Apr 12, 2017
280 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

PW/TR @ St. Paul

St. Paul (General) St. Paul, OR
Apr 13, 2017
279 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Monroe Small School Invite

Monroe Area high School Monroe, GA
Apr 13, 2017
278 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Churchill @ North Eugene

North Eugene High School Eugene, OR
Apr 12, 2017
274 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Lakeview 4 Way

Lakeview (general) Lakeview, OR
Apr 11, 2017
253 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Mustang Invitational

Heppner - Heppner High Track Heppner, OR
Apr 13, 2017
246 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

League Meet - Mountain Valley

Glide High School Glide, OR
Apr 12, 2017
194 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Horizon (Hood River)

The Dalles - Wahtonka The Dalles, OR
Apr 13, 2017
182 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

PW/TR League Meet

Scio HS Scio, OR
Apr 13, 2017
149 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

WVL @ Santiam Christian

Crescent Valley HS - Corvallis Corvallis, OR
Apr 14, 2017
117 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Waldport Small School Meet

Waldport High School Waldport, OR
Apr 11, 2017
113 Total Performances

Elite Performances

No elite performances.

Al McKee Invitational

-, WA
Apr 15, 2017
390 Total Performances (38 OR)

Elite Performances

No elite performances.

Cottage Grove & Sisters @ Elmira

Elmira HS Elmira, OR
Apr 13, 2017

Elite Performances

No elite performances.

No Wimps Meet

Riddle - Riddle HS Riddle, OR
Apr 10, 2017

Elite Performances

No elite performances.
Key
F Finals
s Semi-finals
q Quarter-finals
p Prelims
National Gold Elite
National Silver Elite

Performances above met the MileSplit US Second Team standard.

Comments