XC Preview: Top 200 Returning Boys

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now

Photo Courtesy of TracktownPhoto

The Cross Country season is almost upon us!! Excited yet? Just two and a half more weeks until the schedule gets going. To get you even more excited for the season, here are the top 200 returning boys heading into the 2015 season.

5,000 Meter Run

RankTimeAthlete/TeamGradeMeet DatePlace
115:03.30

AHMED MUHUMED

West Salem

2017

Sandelie Invitational1st

215:16.40

ROMAN OLLAR

West Linn

2016

Sandelie Invitational3rd

315:29.00

BRYCE NURDING

Astoria

2016

Three Course Challenge3rd

415:35.00

JACKSON MESTLER

Sheldon

2016

Country Fair Classic2nd

515:38.00

ZACK LAVIER

Central Catholic

2016

Sundodger Invitational8th

615:38.03

WALTER VAIL

Crater

2016

Max King Invitational2nd

715:40.70

GRAYSON OLLAR

West Linn

2016

Sandelie Invitational9th

815:42.00

ALEX MARTIN

Summit

2016

OSAA Oregon State Championships3rd

915:42.39

ANDY MONROE

Crater

2018

Max King Invitational3rd

1015:43.00

ERIC FYKERUD

Summit

2016

OSAA Oregon State Championships4th

1115:47.00

MASON WEGENER

South Eugene

2016

Country Fair Classic4th

1215:48.00

MURIMI NYAMU

Forest Grove

2016

George Fox Cross Country Classic7th

1315:49.90

FABIAN CARDENAS

Umatilla

2016

George Fox Cross Country Classic8th

1415:50.00

CALEB HOFFMANN

Bend

2016

OSAA Oregon State Championships5th

1515:50.25

LUIS TORRES

Aloha

2016

6A-2 Metro League Championships1st

1615:50.70

MARK FRENCH

Tualatin

2016

Sandelie Invitational12th

1715:52.22

JOSH SCHUMACHER

Jesuit

2018

Jesuit Triangular2nd

1815:53.60

BEN DAVIDSON

Valley Catholic

2016

Sandelie Invitational13th

1915:53.70

DEVON WILSON

McMinnville HS

2016

Sandelie Invitational14th

2015:57.39

DEREK TRIPP

Crater

2018

Max King Invitational5th

2115:58.20

JOSH MINER

East Linn Christian Academy

2017

George Fox Cross Country Classic2nd

2215:59.10

ADIN BECKER

Lincoln HS

2016

Sandelie Invitational18th

2315:59.82

KEVIN VANDYKE

Eagle Point

2016

Max King Invitational6th

2416:00.40

NOAH BELCIK

Lakeridge

2016

Sandelie Invitational19th

2516:00.50

PARIS WILLIAMS

Liberty

2016

Sandelie Invitational20th

2616:01.93

GARRETT GIDDINGS

Aloha

2017

Nike Pre-Nationals25th

2716:02.00

HASSAN IBRAHIM

David Douglas

2018

OSAA Oregon State Championships11th

2816:02.76

MICHAEL MARTIN

South Eugene

2016

Nike Pre-Nationals29th

2916:03.90

EULISES CRUZ

Tillamook

2016

Sandelie Invitational25th

3016:04.00

THOMAS SCHODERBEK

Summit

2017

OSAA Oregon State Championships9th

3116:06.00

HENRY MONG

Franklin

2017

Sandelie Invitational26th

3116:06.00

RANSOM GRAVATT

Lincoln HS

2016

Sandelie Invitational27th

3316:06.62

ANDY MUHA

Sunset

2017

Jesuit Triangular4th

3416:06.75

JUSTIN CROSSWHITE

Hood River Valley

2016

Nike Pre-Nationals2nd

3516:08.00

MICHAEL MCCAUSLAND

Central Catholic

2017

OSAA Oregon State Championships13th

3616:08.10

HUNTER MOSMAN

West Salem

2016

Sandelie Invitational28th

3716:08.40

DANIEL RAGSDALE

Lakeridge

2016

Sandelie Invitational29th

3816:09.00

JAMES SWYTER

Oregon City High School

2016

Oregon City Triangular2nd

3916:11.00

HAYDEN EARL

Hermiston

2016

5A-5 Columbia River Conference Championships1st

4016:12.00

LUKE LITTLETON

Marist High School

2016

Country Fair Classic7th

4116:12.75

NATHAN EDWARDS

Crater

2017

Max King Invitational8th

4216:12.90

TONY HOOKS

Sisters

2016

George Fox Cross Country Classic3rd

4316:13.00

JACOB SHELTON

Sheldon

2016

Country Fair Classic8th

4416:13.10

MAXEL BELNAP

Grants Pass

2017

Max King Invitational9th

4516:13.50

PIERCE MILLER

Lincoln HS

2016

Sandelie Invitational33rd

4616:14.00

STEVEN CRANSTON

Canby

2016

Tualatin Triangular1st

4716:14.50

CONOR EGAN

West Linn

2016

Sandelie Invitational34th

4816:15.09

LOGAN PHILLIPS

Jesuit

2017

6A-2 Metro League Championships6th

4916:15.20

JENNER HIGGINS

Sheldon

2017

Country Fair Classic9th

5016:15.80

HAYDEN STEWART

Springfield

2016

Country Fair Classic10th

5116:16.00

SAWYER HECKARD

Marshfield High School

2016

Country Fair Classic11th

5216:16.88

MAX HITE

Jesuit

2016

Jesuit Triangular2nd

5316:17.00

BRADLEY RZEUNICKI

Seaside

2017

Three Course Challenge13th

5416:17.80

JAMIE KAWAGUCHI

Valley Catholic

2017

Sandelie Invitational35th

5516:18.50

SEAN RICHARDSON

La Salle Catholic College Prep

2016

Sandelie Invitational36th

5616:19.20

DOMINIC ARCE

Lincoln HS

2017

Lincoln Quad5th

5716:20.00

ELI CYTRYNBAUM

South Eugene

2016

Country Fair Classic12th

5716:20.00

DANIEL THOMPSON

Central Catholic

2016

Sundodger Invitational26th

5916:21.70

QUINN FETKENHOUR

Hood River Valley

2016

5A-5 Columbia River Conference Championships2nd

6016:22.00

JACOB TRUITT

North Eugene

2017

Country Fair Classic13th

6116:22.10

JOE KORTENHOF

Lincoln HS

2016

Lincoln Quad6th

6216:22.20

JOSE AGUILAR

Lincoln HS

2016

Sandelie Invitational40th

6316:23.00

HUNTER MURPHY

Pleasant Hill

2018

Country Fair Classic14th

6416:23.30

HAVEN RIFFEL

Grant

2016

George Fox Cross Country Classic17th

6516:24.15

LUKE SPARKS

Jesuit

2016

Jesuit Triangular8th

6616:24.84

COLE ARENZ

Jesuit

2016

Jesuit Triangular9th

6716:25.00

NIC FELDKAMP

Roseburg

2016

Country Fair Classic15th

6716:25.00

JOSIAH NIEDERWERFER

Hermiston

2016

OSAA Oregon State Championships23rd

6916:25.01

DOUG BURRIS

Corvallis

2017

Ash Creek Invitational12th

7016:25.90

JERIK EMBLETON

Marist High School

2018

George Fox Cross Country Classic18th

7116:27.92

JAKOB TEW

Sunset

2017

Jesuit Triangular12th

7216:28.00

SULEIMAN IBRAHIM

David Douglas

2016

David Douglas Quadrangular2nd

7216:28.00

TONY WATTS

Aloha

2016

Sunset vs. Aloha5th

7216:28.00

JUAN MEDINA

South Albany

2016

Three Course Challenge15th

7516:28.50

JUSTIN MILLER

Lakeridge

2016

Sandelie Invitational46th

7616:29.00

ADAM KLEIN

Tualatin

2018

Sandelie Invitational47th

7716:30.00

RIO LOPEZ

Rogue River

2016

3A/2A/1A-SD6 District 6 Championships2nd

7816:30.90

JOHN MENDRIN

North Salem

2016

George Fox Cross Country Classic8th

7916:31.00

WESTON BABB

Roseburg

2017

Country Fair Classic17th

8016:31.77

CHRIS BURTON

Brookings Harbor

2016

Tugman Invitational2nd

8116:31.80

ADRIAN PARRA

Kennedy

2016

3A/2A/1A-SD2 District 2 Championships1st

8216:31.90

GUSTAVO LOPEZ

Woodburn

2017

Sandelie Invitational51st

8316:32.00

MERLE NYE

Bend

2016

Three Course Challenge17th

8416:32.30

MARCUS CORBETT

Lebanon

2016

5A-2 Mid-Willamete Conference Championships3rd

8516:32.48

TANNER SHIPLEY

Crater

2016

Max King Invitational12th

8616:33.20

LUCA OSTERTAG-HILL

Catlin Gable

2016

George Fox Cross Country Classic20th

8716:33.40

NICHOLAS SPETH

Tigard High School

2017

Sandelie Invitational52nd

8816:33.58

CLARK EMBLETON

Marist High School

2016

Ash Creek Invitational16th

8916:35.00

JALATO SULTESSA

Parkrose

2016

OSAA Oregon State Championships29th

9016:36.00

MICHAEL BROWN

North Bend High School

2017

Country Fair Classic21st

9116:36.30

JONY NELSON

The Dalles

2017

5A-5 Columbia River Conference Championships4th

9216:36.93

REED MEDEROS

Lakeridge

2016

6A-4 Three Rivers League Championship5th

9316:37.00

ANDREW PORTER

Pendleton

2016

Three Course Challenge19th

9316:37.00

STEPHEN FEY

Sunset

2016

OSAA Oregon State Championships31st

9316:37.00

ZACHARY MCNULTY

Westview

2016

Sundodger Invitational35th

9616:37.60

ADI WOLFENDEN

Mountain View

2016

Sandelie Invitational58th

9716:38.40

DYUT FETROW

Sisters

2016

George Fox Cross Country Classic11th

9816:38.80

CALEB SEELY

Wilson

2017

Benson Quadrangular5th

9916:38.90

GABE BADER

Grant

2016

George Fox Cross Country Classic23rd

10016:39.00

NOLAN BYLENGA

Pendleton

2016

OSAA Oregon State Championships32nd

10116:39.26

RAYMOND IMPARA

Ashland

2016

Max King Invitational13th

10216:40.00

DYLAN RYALS

West Albany

2016

West Albany Triangular1st

10316:40.46

ERIK OLSEN

Crater

2018

Max King Invitational14th

10416:41.00

CONNOR OGLE

Chemawa

2016

OSAA Oregon State Championships6th

10416:41.00

ANGEL CASTELLANOS

Hermiston

2016

OSAA Oregon State Championships33rd

10416:41.00

SEAN RAMOS

Newberg

2016

Sandelie Invitational60th

10716:41.90

QUINTON READ

Newberg

2017

Sandelie Invitational61st

10816:42.00

CHASE HOWARD

Wilson

2016

Lincoln Quad11th

10916:42.10

RICHY MUHAMMAD

Wilsonville

2016

Sandelie Invitational62nd

11016:42.20

HENRY MYERS

Franklin

2018

Sandelie Invitational63rd

11116:42.80

DAVIN GLENN

East Linn Christian Academy

2016

George Fox Cross Country Classic12th

11216:42.90

LINN RISING

Lake Oswego

2016

Sandelie Invitational65th

11316:43.00

QUINTON WILTSHIRE

Canby

2016

Madras Invitational3rd

11316:43.00

VINCENT HUYNH-WATK

South Eugene

2017

Country Fair Classic23rd

11316:43.00

PHILIP QUINTON

Grant

2018

Stanford Invitational42nd

11616:43.60

IZAAK KING

Portland Waldorf

2017

East Linn Christian Invitational2nd

11716:44.10

JACOB GODSHALK

Valley Catholic

2017

Sandelie Invitational66th

11816:45.10

RYAN HELBLING

Marist High School

2016

George Fox Cross Country Classic28th

11916:45.40

DONELL ROME

Hermiston

2016

Kyle Burnside Wildhorse Invite8th

12016:45.91

GAVIN MACPHERSON

Central Catholic

2017

Central Catholic Triangular3rd

12116:47.00

JACOB FRY

Reynolds

2016

David Douglas Quadrangular4th

12216:47.30

ISAAC SANCHEZ

Hermiston

2018

5A-5 Columbia River Conference Championships7th

12316:47.50

TYLER O'DONNELL

Jesuit

2016

Jesuit Triangular15th

12416:47.84

DEKLAN HUMBLE

Jesuit

2018

6A-2 Metro League Championships3rd

12516:48.00

ALEX SLENNING

Wilson

2018

George Fox Cross Country Classic32nd

12616:48.60

GARISON ALGER

Pendleton

2016

5A-5 Columbia River Conference Championships8th

12716:48.70

MAX DOMAN

Milwaukie

2016

George Fox Cross Country Classic14th

12816:49.00

ARTEMIO LOPEZ-ESTE

Gresham

2017

Oregon City Triangular3rd

12816:49.00

LIAM JEMISON

Grant

2016

PIL 6A Preview6th

13016:49.60

CAMERON SLOVIC

Oregon Episcopal

2016

Regis Invitational3rd

13116:49.66

SCOTT KINKADE

Summit

2017

5A-4 Intermountain Conference Championships3rd

13216:49.70

CAMERON THOMPSON

Central Catholic

2018

Central Catholic Triangular4th

13216:49.70

HOSEA CATTERALL

Silverton High School

2017

Sandelie Invitational71st

13416:49.80

BRENNAN BUCKLEY-NOONAN

Ridgeview

2016

George Fox Cross Country Classic15th

13516:50.00

MAX FOGELSTROM

Catlin Gable

2017

OSAA Oregon State Championships8th

13616:50.50

SHAD GALLOWAY

Sunset

2017

6A-2 Metro League Championships4th

13716:51.44

JACOB BERGREN

Phoenix

2017

Max King Invitational15th

13816:51.91

RYAN FRENCH

Sunset

2016

6A-2 Metro League Championships5th

13916:52.00

TYLER RIDDLE

Catlin Gable

2016

OSAA Oregon State Championships9th

13916:52.00

SAM BEHRENS

Wilson

2016

Benson Quadrangular10th

14116:52.57

LANE NAHSS

Eagle Point

2017

Max King Invitational16th

14216:52.60

HUNTER SCHIESS

West Salem

2017

Sandelie Invitational74th

14316:52.90

JORDAN POLLARD

Sisters

2018

George Fox Cross Country Classic17th

14416:53.40

NOAH SHLESINGER

South Eugene

2016

Country Fair Classic29th

14516:53.94

BENJAMIN WASSERMAN

Summit

2016

Ash Creek Invitational20th

14616:54.31

JETT BALLANTYNE

Summit

2018

5A-4 Intermountain Conference Championships10th

14716:54.69

GRIFF HOKANSON

Crater

2017

Max King Invitational17th

14816:54.92

AYUSH CHOUDHURY

Sunset

2016

Sunset vs. Aloha9th

14916:55.00

NOAH ADAMS

Cleveland

2016

Cleveland Quadrangular5th

14916:55.00

CALVIN ROSKELLEY

South Albany

2017

Three Course Challenge27th

15116:55.10

KIAN MITCHEL

Wilson

2018

Lincoln Quad12th

15216:55.30

AVI MEYER

Lincoln HS

2016

Lincoln Quad1st

15316:55.50

ALEX KISS

Valley Catholic

2016

Sandelie Invitational82nd

15416:55.90

GABE SMITH-NILSEN

Lakeridge

2017

Sandelie Invitational83rd

15516:56.20

SAM ROTH

Silverton High School

2016

Sandelie Invitational84th

15616:56.47

AUSTIN MIGCHELBRINK

Sunset

2017

6A-2 Metro League Championships6th

15716:56.50

KIERAN ANDREWS

Franklin

2017

Sandelie Invitational86th

15816:57.00

NIKHIL ANAND

Westview

2016

Mizuno Harrier Classic27th

15916:57.80

ALEX HARBERT

Lakeridge

2017

Sandelie Invitational89th

16016:58.00

LIAM PICKHART

Crook County High School

2016

George Fox Cross Country Classic19th

16016:58.00

CURT KNOTT

Newport High School

2016

Country Fair Classic31st

16216:58.80

RAFI SIBONY

Seaside

2018

George Fox Cross Country Classic20th

16316:59.00

JACKSON SKORTMAN

Sheldon

2018

Country Fair Classic33rd

16417:00.24

MAX NORMAN

Forest Grove

2018

6A-5 Greater Valley Conference Championships8th

16517:00.40

WOLF SEIFER

Silverton High School

2016

Sandelie Invitational92nd

16617:01.30

PHILLIP BORLET

Valley Catholic

2017

Sandelie Invitational94th

16717:01.60

CARSON COHN

Lincoln HS

2017

Sandelie Invitational3rd

16817:01.97

BRENNAN BUCKLEY-NO

Ridgeview

2016

5A-4 Intermountain Conference Championships12th

16917:03.00

NEIL FAXON

Eddyville Charter

2016

OSAA Oregon State Championships14th

17017:03.69

SAM SCHERER

Marist High School

2016

Ash Creek Invitational26th

17117:04.00

HARLEY WEST

Reynolds

2016

David Douglas Quadrangular6th

17217:04.37

THOMAS BURNEY

South Salem

2017

6A-5 Greater Valley Conference Championships10th

17317:04.71

JOHN SHIPLEY

Eagle Point

2016

Max King Invitational20th

17417:05.50

AARON LANE

Southwest Christian

2017

George Fox Cross Country Classic23rd

17517:05.90

JACOB HILLMAN

Central Catholic

2016

6A-3 Mt. Hood Conference Championships1st

17617:06.00

MICHAEL CALLAWAY

Sandy

2017

David Douglas Quadrangular7th

17617:06.00

MORGAN MCADAMS

Junction City

2016

Country Fair Classic37th

17817:06.10

DYLAN DUCKWORTH

Yamhill - Carlton

2017

George Fox Cross Country Classic24th

17917:06.15

HENRY TANNLER

Beaverton

2016

Jesuit Triangular20th

18017:06.30

BRENNEN LE BEL

West Salem

2018

Sandelie Invitational98th

18117:06.52

JARED RUTHERFORD

Beaverton

2016

Jesuit Triangular21st

18217:06.70

COLIN BARROW

North Marion

2016

Regis Invitational8th

18317:06.77

MICHAEL ABEYTA

McMinnville HS

2018

6A-5 Greater Valley Conference Championships11th

18417:06.80

THEO GORCHELS

Corvallis

2016

Ash Creek Invitational28th

18517:07.10

JESSE STUHR

Dallas

2016

George Fox Cross Country Classic25th

18617:07.38

PARKER COOK

Phoenix

2017

Max King Invitational21st

18717:07.40

MASON REARDON

Scappoose

2016

George Fox Cross Country Classic26th

18817:07.53

CHARLIE KAWASAKI

Sunset

2016

Jesuit Triangular3rd

18917:07.90

NOE JINES

Kennedy

2017

Regis Invitational9th

19017:08.00

ALEX OLSON

Horizon Christian School

2017

OSAA Oregon State Championships17th

19017:08.00

CALLAN STOWELL

Pleasant Hill

2018

Country Fair Classic38th

19217:08.38

NICHOLAS ESQUIBEL

Jesuit

2017

Jesuit Triangular10th

19317:08.40

NICK SLENNING

Wilson

2016

Benson Quadrangular17th

19317:08.40

WILL MANSTROM-GREENING

Marist High School

2017

George Fox Cross Country Classic29th

19517:08.50

JOSH BAMBERGER

Beaverton

2017

6A-2 Metro League Championships22nd

19617:09.20

JESUS RODRIGUEZ

Woodburn

2017

Lebanon Quadrangular3rd

19717:09.27

BEN DOUTHIT

Elmira

2016

Ash Creek Invitational30th

19817:09.40

SCHAFER WILSON

Concordia University

2016

Oxford Classic16th

19917:09.60

JULIAN CROMAN

Neah-Kah-Nie

2016

3A/2A/1A-SD3 District 3 Championships4th

19917:09.60

RIDGE LEMIEUX

Junction City

2016

Country Fair Classic40th

Look out for the girls rankings later today!

Comments