Boys 100 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jeff Howard 12 Sprague 11.09a
2 Milo Herman 12 Hood River Valley 11.29a
3 Justin Cornejo 11 Oregon City 11.43a
4 Alex Alamida 11 Lakeridge 11.46a
5 Ryan Cox 11 Oregon City 11.58a
6 Demontrial Spinks 11 Reynolds 11.72a
7 Jeffery Brown 12 Reynolds 11.73a
8 Cesar Rodriguez 11 Hood River Valley 11.81a
9 Nick Moran 11 Sprague 11.83a
10 Colton Rowland 12 The Dalles-Wahtonka 11.85a
11 Nicholas Yun 11 Lakeridge 11.87a
12 Sterling Hall 10 Hermiston 11.90a
13 Costa Rodriguez 10 Hermiston 12.02a
14 Amadi Amaitsa 11 McNary 12.03a
15 Cody Maguire 10 Bend 12.23a
16 Nick Jennings 10 Pendleton 12.29a
17 Nathan Weeks 12 Battle Ground 12.44a
18 Tanner Grenz 11 South Albany 12.48a
19 Nick Plagmann 10 South Albany 12.49a
20 Nate Rickman 9 Pendleton 12.54a
21 Dakota Miller 9 Battle Ground 12.66a
22 Jay Borland 11 Bend 13.11a
Garrett Hittner 10 McNary DQ
Boys 200 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jeff Howard 12 Sprague 22.44a
2 Garrett Hittner 10 McNary 22.85a
3 Milo Herman 12 Hood River Valley 23.13a
4 Ryan Cox 11 Oregon City 23.21a
5 Jacob Rickman 11 Pendleton 23.36a
6 Alex Alamida 11 Lakeridge 23.45a
7 Mitchell Gable 11 South Albany 23.56a
8 Demontrial Spinks 11 Reynolds 23.75a
9 Sam Hoult 12 Oregon City 23.93a
10 Otto VanLeeuwen 12 Sprague 24.32a
11 Robert Peterson 11 Battle Ground 24.33a
12 Cesar Rodriguez 11 Hood River Valley 24.42a
13 Colton Rowland 12 The Dalles-Wahtonka 24.48a
14 Francisco Torres 12 Hermiston 24.55a
15 Dallas Fagen 11 Bend 24.59a
16 Dominic Eros 10 Lakeridge 24.75a
17 Rigo Madrigal 11 Hermiston 25.08a
18 John Luca Bertori 12 The Dalles-Wahtonka 25.22a
19 Spencer Mullins 12 McNary 25.24a
20 Josh Schleining 10 Reynolds 25.28a
21 Nick Plagmann 10 South Albany 25.46a
22 Nick Jennings 10 Pendleton 25.54a
23 Brody Hadley 11 Bend 25.62a
24 Patrick Lehner 11 Battle Ground 26.55a
Boys 400 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Mitchell Gable 11 South Albany 50.47a
2 Trevor Dye 12 Oregon City 51.27a
3 Austin Johnson 11 Sprague 52.51a
4 Jacob Rickman 11 Pendleton 52.86a
5 Erik Gutierrez 12 Hood River Valley 53.28a
6 Chris Behrendt 9 Hermiston 53.89a
7 Owen Woods 11 Reynolds 54.43a
8 Brett Hildebrand 10 McNary 54.62a
9 Jacob Barnett 10 Reynolds 54.66a
10 Chase Young 11 Hood River Valley 54.80a
11 James Vettrus 11 Sprague 55.26a
12 Curtis Jensen 11 Bend 55.33a
13 Alec Home 10 Lakeridge 55.53a
14 Brody Hadley 11 Bend 55.63a
15 Quinn Martin 10 Lakeridge 55.80a
16 Coy Vandehey 9 Oregon City 55.86a
17 Aaron Kraft 10 South Albany 56.00a
18 Calen Bergren 12 Battle Ground 56.55a
19 Endy De La Cruz 12 Hermiston 57.17a
20 Nolan Hill 12 Pendleton 57.59a
21 Patrick Lehner 11 Battle Ground 58.42a
22 Spencer Mullins 12 McNary 58.49a
Boys 400 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
Michael Walker 11 Lakeridge 50.5
Colton Ansberry 11 Lakeridge 51.7
Julian Heninger 11 Lakeridge 52.3
Francisco Torres 12 Hermiston 52.6
Spencer Russell 12 Lakeridge 52.6
Sterling Hall 10 Hermiston 53.6
Nathan Sanders 11 Hermiston 54.6
Rique Cardenas 12 Hermiston 55.3
Boys 800 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Michael Walker 11 Lakeridge 1:57.79a
2 Colton Ansberry 11 Lakeridge 1:58.40a
3 Dylan McHugh 12 McNary 1:59.85a
4 Javier Velasco 12 Hermiston 2:00.97a
5 Jarom Youngblood 12 Oregon City 2:02.16a
6 Daniel Ewing 12 Bend 2:04.23a
7 Nico Spring 10 Bend 2:04.67a
8 Josh Helmes 11 Battle Ground 2:05.62a
9 Chris Durant 11 Oregon City 2:06.51a
10 Ryan Russell 12 Battle Ground 2:07.02a
11 Chris Cardenas 10 Hood River Valley 2:08.16a
12 Alec Wiltz 11 Hood River Valley 2:11.08a
13 Edgar Jimenez 12 McNary 2:13.06a
14 Elijah Kohltfarber 10 The Dalles-Wahtonka 2:14.72a
15 Alex Boyle 9 Sprague 2:15.50a
16 Bryce Phelps 12 Reynolds 2:17.50a
17 Javier Solis-Sanchez 12 South Albany 2:18.07a
18 Kyle Waggoner 11 Pendleton 2:18.88a
19 Philip Dostie 12 South Albany 2:22.06a
Boys 1500 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Julian Heninger 11 Lakeridge 4:07.26a
2 Bradley Laughlin 12 Oregon City 4:14.04a
3 Jose Macias 10 Hermiston 4:16.56a
4 Nathan Meeker 12 Oregon City 4:19.26a
5 Keenan Follett 11 Reynolds 4:28.83a
6 Sage Deenik 12 Hood River Valley 4:30.03a
7 Nathan Belcik 11 Lakeridge 4:32.59a
8 Justin Norris 11 Bend 4:36.21a
9 Noel Reyes 10 Battle Ground 4:36.50a
10 Efrain Jaime 11 Hermiston 4:37.22a
11 Weyekin Bill 10 Pendleton 4:37.61a
12 Elijah Kohltfarber 10 The Dalles-Wahtonka 4:38.62a
13 Alex Ferder 10 Pendleton 4:42.79a
14 Andrew Miller 11 Sprague 4:44.45a
15 Taylor Nusser 12 Sprague 4:47.76a
16 Tyler Jordan 12 McNary 4:48.87a
17 William Keller 11 Reynolds 4:50.41a
18 Jorge Cuevas 10 Hood River Valley 4:51.65a
19 Jordan Irwin 10 Bend 4:52.00a
20 Austin Culver 11 South Albany 4:53.03a
21 Evan Rummerfield 10 McNary 4:55.53a
22 Philip Dostie 12 South Albany 5:02.11a
23 James Styres 9 Battle Ground 5:02.57a
24 Andy Felderman 9 The Dalles-Wahtonka 5:05.76a
Boys 3000 Meters Run
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Mark Tedder 11 Battle Ground 8:46.78a
2 Alejandro Cisneros 10 Hermiston 8:52.32a
3 Javier Velasco 12 Hermiston 9:14.27a
4 Ian Stevens 10 Reynolds 9:17.43a
5 Jacob Atkinson 11 Sprague 9:19.78a
6 Bradley Laughlin 12 Oregon City 9:21.05a
7 Nathaniel Roberts 10 Sprague 9:21.68a
8 Brandon Raleigh 11 Reynolds 9:24.59a
9 Jay Mason 12 Battle Ground 9:33.20a
10 Anthony Goemaere 11 McNary 9:33.60a
11 Ricardo Castillo 10 Hood River Valley 9:41.73a
12 Nathan Meeker 12 Oregon City 9:45.48a
13 Nathan Bristol 11 Lakeridge 10:11.51a
14 Jacob Fillmore 11 Bend 10:16.60a
15 Corrado Pitari 10 Lakeridge 10:25.46a
16 Derek Hubler 12 Bend 10:34.76a
17 Felipe Lexow 11 The Dalles-Wahtonka 10:37.00a
18 Mark Johnson 10 The Dalles-Wahtonka 10:38.90a
19 Dalton Lindsey 10 McNary 10:46.53a
20 Blake Franklin 11 Pendleton 10:48.69a
21 Daniel Van Cleave 10 Pendleton 12:04.44a
Boys 110m Hurdles Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jake Blackman 12 Battle Ground 15.21a
2 Daniel Brattain 10 McNary 15.35a
3 Kevin Robinson 12 Pendleton 15.98a
4 Adam Allen 12 South Albany 16.55a
5 Joshua Coady 11 Sprague 16.56a
6 Dominic Eros 10 Lakeridge 16.86a
7 Airon Mallars 12 South Albany 17.28a
8 Jacob Potter 11 Bend 17.66a
9 Luke Conklin 12 The Dalles-Wahtonka 17.77a
10 Reilly Kirk 10 Lakeridge 17.93a
11 Tanner Fisher 10 Sprague 18.08a
12 Alex Putnam 12 McNary 18.44a
13 KC Lopez 10 Oregon City 18.63a
14 Johan Silva 12 Hermiston 18.67a
15 Cody Hardin 12 Hermiston 19.22a
16 Austin King Elliott 9 Battle Ground 19.32a
17 Tanner Priem 9 Oregon City 21.11a
Boys 300m Hurdles Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Kevin Robinson 12 Pendleton 40.61a
2 Daniel Brattain 10 McNary 40.83a
3 Jake Blackman 12 Battle Ground 42.07a
4 Adam Allen 12 South Albany 42.37a
5 John Marshall 11 Sprague 43.75a
6 Joshua Coady 11 Sprague 44.92a
7 Nicholai Busch 12 Lakeridge 45.54a
8 Oscar Contreras-Leal 11 Hermiston 46.10a
9 Cameron Clarke 10 Lakeridge 46.34a
10 Chance Olsen 10 McNary 46.78a
11 Jacob Potter 11 Bend 46.80a
12 Alex Canchola 10 Oregon City 46.97a
13 Austin King Elliott 9 Battle Ground 47.24a
14 Nathan Sanders 11 Hermiston 47.41a
15 Angel Blackburn 10 Reynolds 47.96a
16 Zach Nerdin 10 The Dalles-Wahtonka 48.33a
17 Peter Jubitz 10 The Dalles-Wahtonka 49.48a
Boys 3k Steeplechase Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Eduardo Juarez 11 Hermiston 9:51.44a
2 Jacob Atkinson 11 Sprague 10:42.35a
3 Kain Garcia 12 Hermiston 10:50.24a
4 Jae Heilig 12 Reynolds 11:06.02a
5 Joshua Francisco 12 Reynolds 11:13.18a
6 Nicholas Goolsbee 12 Bend 11:23.42a
7 Matthew Trone 12 Oregon City 11:26.51a
8 Nick Rooney 9 Lakeridge 11:42.00a
9 Dylan Good 10 Oregon City 11:43.30a
10 Chris Morgan 10 South Albany 11:53.05a
11 Louis McCoy 11 Bend 11:58.08a
12 Sam Hahn 10 Lakeridge 11:59.00a
13 Jason Dornon 11 Sprague 12:29.06a
14 Omar Ramirez 10 South Albany 12:51.05a
Boys 4x100 Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Sprague 44.04a
2 Oregon City 44.56a
3 Hood River Valley 44.73a
4 Hermiston 45.19a
5 Lakeridge 45.36a
6 South Albany 46.04a
7 Pendleton 46.21a
8 Reynolds 46.48a
9 The Dalles-Wahtonka 46.68a
10 Battle Ground 47.24a
Bend DQ
McNary DQ
Boys 4x400 Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Lakeridge 3:27.27a
2 Oregon City 3:28.86a
3 Sprague 3:30.34a
4 McNary 3:31.86a
5 Hermiston 3:36.50a
6 Reynolds 3:39.82a
7 Hood River Valley 3:40.85a
8 Pendleton 3:42.49a
9 Battle Ground 3:50.26a
10 Bend 3:51.91a
Boys Shot Put Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Beau Brosseau 11 Oregon City 58'09.50
2 Eli Fults 11 Hood River Valley 50'04.00
3 Jesse Wilson 12 McNary 45'02.00
4 Jordan Zielinski 12 McNary 44'09.00
5 Leo Tunai 10 The Dalles-Wahtonka 44'00.50
6 Brian Sievers 12 Battle Ground 42'01.00
7 Zane Davis 12 Hermiston 41'10.75
8 David Barnett 11 Hermiston 41'09.00
9 George Jubitz 11 Hood River Valley 41'08.50
10 Andy Rondema 12 Oregon City 41'03.25
11 Zachary Hewson 10 Sprague 40'08.00
12 Adam Futter 12 Pendleton 40'02.50
13 Blake Erickson 12 Reynolds 39'11.75
14 Drue Bernstein 10 Bend 39'04.00
15 Joey Miller 11 Lakeridge 39'00.00
16 Jonathan Brewer 11 South Albany 38'10.50
17 Austin Robison 9 Bend 38'01.50
18 Lance Blankenship 10 Sprague 37'10.00
18 Jon Reinhart 10 Reynolds 37'10.00
20 Michael Kiever 9 Lakeridge 36'06.25
21 Scotty Bowman 12 South Albany 35'08.50
22 Zach Harris 11 Battle Ground 33'01.25
23 Riley Bardes 9 The Dalles-Wahtonka 32'09.50
Boys Discus Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 David Barnett 11 Hermiston 144'05
2 Andy Rondema 12 Oregon City 142'08
3 Adam Futter 12 Pendleton 138'03
4 Austin Hejny 12 McNary 136'05
5 Chris Scaffa 12 Lakeridge 133'08
6 Brian Sievers 12 Battle Ground 121'10
7 Todd Hatley 12 McNary 120'09
8 Leo Tunai 10 The Dalles-Wahtonka 117'09
9 Josiah Duong 9 The Dalles-Wahtonka 115'03
10 Eli Fults 11 Hood River Valley 114'01
11 Devante Warren 10 Reynolds 111'08
12 Carter Driggs 12 Lakeridge 111'01
13 Derek Hubler 12 Bend 110'02
14 Dylan Stanton 11 Sprague 109'00
15 Garry Moua 12 Reynolds 107'06
16 Nathan Hasegawa 12 Hood River Valley 107'03
17 Josh Miller 10 Oregon City 106'00
18 Jerod Munsterman 11 Hermiston 104'10
19 Scotty Bowman 12 South Albany 98'04
20 Zach Harris 11 Battle Ground 97'11
21 Sawyer Stolz 10 Bend 82'04
22 Connor Astlay 11 Sprague 82'01
Boys Javelin Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 JC Grim 12 Bend 175'08
2 Andy Rondema 12 Oregon City 174'11
3 David Barnett 11 Hermiston 161'11
4 Nicholai Busch 12 Lakeridge 157'00
5 Todd Hatley 12 McNary 154'10
6 Jake Blackman 12 Battle Ground 143'00
7 Zachary Hewson 10 Sprague 141'02
8 Ryan Walton 10 Reynolds 139'01
9 Donte Robinson 10 Pendleton 139'01
10 Jerod Munsterman 11 Hermiston 137'09
11 Luke Conklin 12 The Dalles-Wahtonka 137'00
12 Dylan Stanton 11 Sprague 135'08
13 Dillon Hubbard 12 Pendleton 133'08
14 Dale Christensen 11 Oregon City 133'07
15 Caleb Emmons 11 South Albany 124'04
16 Jordan Zielinski 12 McNary 122'06
17 John Luca Bertori 12 The Dalles-Wahtonka 120'03
18 Owen Hart 9 Lakeridge 114'09
19 Angel Garcia 11 Reynolds 107'00
20 Connor Scott 10 Bend 92'03
Boys High Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 JC Grim 12 Bend 6'03.00
2 Donte Robinson 10 Pendleton 6'01.00
3 Jarom Youngblood 12 Oregon City 5'09.00
3 Luke Conklin 12 The Dalles-Wahtonka 5'09.00
5 Connor Scott 10 Bend 5'09.00
5 Mitchell Gable 11 South Albany 5'09.00
7 Zach Nerdin 10 The Dalles-Wahtonka 5'09.00
7 Patrick Crompton 9 Hood River Valley 5'09.00
9 David Barnett 11 Hermiston 5'07.00
10 Riley Krestchmer 11 Sprague 5'07.00
10 Khalen McDonnell 12 Sprague 5'07.00
Colton Hughes 11 McNary NH
Treshawn Linne' 10 Reynolds NH
Alex Canchola 10 Oregon City NH
Christian Fullbright 10 South Albany NH
Raymond Aguilar 12 Hermiston NH
Gage Ward 12 Pendleton NH
Boys Pole Vault Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Camden Stoddard 10 Bend 13'06.00
2 Joel Johnson 10 Bend 13'00.00
2 Jarom Youngblood 12 Oregon City 13'00.00
4 Felipe Lexow 11 The Dalles-Wahtonka 12'00.00
5 Josh Brinlee 11 Sprague 11'06.00
6 Jake Herndon 11 McNary 11'06.00
7 Kyle Anderson 10 Oregon City 11'06.00
8 Coyote Stevens 10 South Albany 10'06.00
9 Patrick Crompton 9 Hood River Valley 10'06.00
10 Mark Johnson 10 The Dalles-Wahtonka 9'06.00
10 Jeffery Brown 12 Reynolds 9'06.00
Brygham Abbott 11 Reynolds NH
Chase Young 11 Hood River Valley NH
Chris Morgan 10 South Albany NH
Tucker Harmon 11 Sprague NH
Boys Long Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Joseph Baldwin 12 Oregon City 21'04.00
2 Spencer Russell 12 Lakeridge 20'11.00
3 Wyatt Webber 10 Hood River Valley 20'03.50
4 Dylan Stanton 11 Sprague 20'01.00
5 Rique Cardenas 12 Hermiston 20'00.25
6 Tori Eaton 12 Pendleton 19'11.50
7 Ashton Earl 11 Hermiston 19'04.00
8 Kyle Anderson 10 Oregon City 19'01.50
9 Patrik Fields 12 South Albany 19'01.00
10 Robert Peterson 11 Battle Ground 18'11.75
11 Camden Stoddard 10 Bend 18'07.50
12 Austin Hejny 12 McNary 18'05.00
13 Sant Strassheim 9 The Dalles-Wahtonka 18'03.50
14 Bret Carter 12 Pendleton 17'09.00
15 Dallas Fagen 11 Bend 17'08.75
16 Jeff Points 11 Battle Ground 17'07.00
17 Christian Fullbright 10 South Albany 17'03.75
18 Tucker Harmon 11 Sprague 17'02.50
19 Brent Dugick 12 The Dalles-Wahtonka 16'09.00
20 Dylan Nemione 11 McNary 16'04.50
21 Nathan Olague 11 Reynolds 16'04.00
22 Jason Budd 11 Reynolds 16'02.50
23 Nicholas Yun 11 Lakeridge 15'09.50
Boys Triple Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 JC Grim 12 Bend 42'06.00
2 Daniel Slack 11 Oregon City 42'01.00
3 Khalen McDonnell 12 Sprague 41'09.75
4 Ashton Earl 11 Hermiston 41'08.25
5 Joseph Baldwin 12 Oregon City 41'07.50
6 Daniel Duong 11 Battle Ground 40'07.50
7 Tori Eaton 12 Pendleton 40'06.75
8 Raymond Aguilar 12 Hermiston 40'04.75
9 Spencer Russell 12 Lakeridge 40'02.50
10 Alec Home 10 Lakeridge 39'02.00
11 Wyatt Webber 10 Hood River Valley 39'00.50
12 Connor Scott 10 Bend 39'00.00
12 Jeff Points 11 Battle Ground 39'00.00
14 Donte Robinson 10 Pendleton 38'09.50
15 Austin Johnson 11 Sprague 38'02.50
16 Jason Budd 11 Reynolds 37'02.00
17 Garrett Prince 11 South Albany 36'11.00
17 Patrik Fields 12 South Albany 36'11.00
19 Aldo Rivas 9 The Dalles-Wahtonka 34'10.00
20 Jake Herndon 11 McNary 32'05.50
21 Ryan Pollock 12 Reynolds 32'03.50
22 Javier Marines 9 The Dalles-Wahtonka 30'10.00
Perry Groves 10 McNary ND