JV Results

Boys 100 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	10	Walter Lewandowski		12.02a SR	Lakeridge
2.	12	Carsen Holtmann		12.72a	Canby
3.	12	Spencer Reed		12.73a	Canby
4.	12	Matthew Clark		12.78a	Canby
5.	12	Mario Castro		12.85a	Lakeridge
6.	12	Coleman Stegmeier		12.92a	Canby
7.	11	Ty Leder		12.95a	Canby
8.	12	Manuel Bartosch		12.98a	Canby
9.	9	Caiden Biege-Wetherbee		13.40a	Lakeridge
10.	9	Trevor Pedersen		13.70a	Lakeridge
 
200 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	12	Chris Nickerson		25.99a PR	Canby
2.	12	Manuel Bartosch		26.18a	Canby
3.	12	Coleman Stegmeier		26.35a SR	Canby
4.	12	Peter Wilmes		26.85a PR	Canby
5.	9	Caiden Biege-Wetherbee		27.14a	Lakeridge
6.	12	Spencer Reed		27.37a PR	Canby
7.	11	Riley Jones		27.58a SR	Canby
8.	9	Jason McKeon		28.04a PR	Canby
9.	10	Corbin Franz		28.65a	Lakeridge
10.	9	Robert Hedrick		28.92a	Canby
11.	9	Cooper Vincent		28.93a	Lakeridge
12.	10	Brandon Morris		29.24a PR	Canby
13.	9	Aidan Allen		30.76a	Lakeridge
14.	9	Derek Nelson		36.48a	Canby
15.	9	Alfonso Arreguin		37.36a PR	Canby
9	Declan Glover		DNF	Lakeridge
9	Xander Houck		DNF	Lakeridge
12	Mario Castro		DNF	Lakeridge
10	Walter Lewandowski		DNF	Lakeridge
 
400 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	12	Dante Salas		55.90a PR	Lakeridge
2.	9	Xander Houck		1:07.61a PR	Lakeridge
3.	9	Declan Glover		1:10.01a	Lakeridge
4.	9	Aidan Allen		1:10.43a PR	Lakeridge
 
800 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	10	Jay Andersen		2:15.06h PR	Lakeridge
2.	11	Alex Johnson		2:17.30h SR	Lakeridge
3.	10	Colin McNeill		2:18.80h PR	Lakeridge
4.	10	Lincoln Bangs		2:19.40h	Canby
5.	9	Andrew Baltazar		2:28.50h PR	Canby
6.	11	Devin Thacker		2:30.50h SR	Canby
7.	11	Nick Bowermaster		2:31.50h	Lakeridge
8.	9	Darian Crawford		2:34.40h	Canby
9.	11	Robert Belz-Templeman		2:36.50h	Canby
10.	9	Zach Adams		2:38.20h	Canby
11.	11	Jason Wei		2:39.70h PR	Canby
12.	10	Mitchell Brost		2:40.40h	Canby
10	Wyatt Morris		NT	Lakeridge
10	Philip Provost		NT	Lakeridge
9	Aidan Strealy		NT	Lakeridge
9	Paul Corso		NT	Lakeridge
 
1500 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	9	Paul Corso		4:29.70h PR	Lakeridge
2.	9	Aidan Strealy		4:30.80h PR	Lakeridge
3.	10	Jay Andersen		4:36.40h PR	Lakeridge
4.	10	Colin McNeill		4:41.70h PR	Lakeridge
5.	11	Joe Thompson		4:48.40h PR	Canby
6.	11	Alex Johnson		4:49.30h SR	Lakeridge
7.	11	Michael Rondeau		4:49.90h SR	Canby
8.	9	Andrew Baltazar		4:52.70h PR	Canby
9.	9	Ben Martinusen		4:55.70h	Canby
10.	11	Nick Bowermaster		5:02.40h PR	Lakeridge
11.	9	Adam Peterson		5:10.80h	Canby
12.	9	Kevin Jarvie		5:11.60h PR	Canby
13.	11	Robert Belz-Templeman		5:13.70h PR	Canby
14.	9	Darian Crawford		5:20.30h PR	Canby
15.	9	Zach Adams		5:20.80h PR	Canby
16.	9	Robert Hestand		5:32.00h PR	Canby
17.	10	Mitchell Brost		5:32.50h PR	Canby
18.	11	Jason Wei		5:40.90h PR	Canby
19.	11	William Eaton		5:41.20h SR	Canby
20.	10	Austin Comer		5:51.30h PR	Canby
21.	11	Sam Mitchell		5:54.00h SR	Canby
10	Wyatt Morris		NT	Lakeridge
10	Philip Provost		NT	Lakeridge
 
3000 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	11	Myles Willis		9:52.78h SR	Lakeridge
2.	10	Evan Wheeler		10:18.54h PR	Lakeridge
3.	9	Lucas Ahrend		10:35.02h PR	Lakeridge
4.	9	Levi Nissly		11:59.71h PR	Canby
9	Zach Adams		NT	Canby
11	Michael Rondeau		NT	Canby
11	Jason Wei		NT	Canby
 
110m Hurdles - 39"  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	11	Cooper Mclntosh-Nelson		18.65a PR	Lakeridge
2.	11	Kevin Jung		18.86a	Lakeridge
3.	11	Adam Spencer		19.95a	Lakeridge
4.	10	Jared Bartunek		21.01a	Lakeridge
 
300m Hurdles - 36"  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	10	Ethan Burke		47.86a SR	Lakeridge
2.	11	Cooper Mclntosh-Nelson		48.16a	Lakeridge
3.	10	Jared Bartunek		50.31a	Lakeridge
4.	11	Adam Spencer		50.41a	Lakeridge
 
4x100m Relay  Junior Varsity - Finals
PL	YR	-		Mark	Team
1		Jason McKeon		49.69a	Canby
2		Aidan Allen		50.95a	Lakeridge
3		Manuel Bartosch		52.19a	Canby
 
4x400m Relay  Junior Varsity - Finals
PL	YR	-		Mark	Team
1		Jared Bartunek		3:51.71h	Lakeridge
2		Andrew Baltazar		3:55.95h	Canby
3		Chris Nickerson		3:56.20h	Canby
4		Carsen Holtmann		3:58.85h	Canby
5		Pierce Boucher		3:59.20h	Lakeridge
6		Lincoln Bangs		4:36.20h	Canby
Robert Belz-Templeman
William Eaton
Sam Mitchell
Levi Nissly		NT	Canby
 
Shot Put - 12lb  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	11	Riley Jones		33-03.00	Canby
2.	10	Stephen Rue		32-07.50	Canby
3.	9	Kai Tinker		32-02.00 PR	Lakeridge
4.	11	Kory Ruebesam		31-00.00	Canby
5.	10	Isaac Leder		28-04.00	Canby
6.	10	Hunter Lemos		27-08.00	Canby
7.	10	Brandon Matchett		27-04.00	Canby
8.	11	Anton Zarkoff		26-02.00 PR	Canby
9.	11	Michael Berens		25-06.50	Canby
10.	12	Tyler Millar		25-02.00	Canby
11.	10	Adrian Ortega		19-07.00 SR	Canby
 
Discus - 1.6kg  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	10	Isaac Leder		81-01 PR	Canby
2.	10	Cian Whalen		77-04	Lakeridge
3.	9	Kai Tinker		72-06	Lakeridge
4.	11	Anton Zarkoff		69-02	Canby
5.	9	Declan Glover		67-08	Lakeridge
6.	9	Andrew Peters		67-01 PR	Canby
7.	10	Thomas Cunningham		66-08	Lakeridge
8.	10	Brandon Matchett		65-01	Canby
9.	11	Damon Gregg		56-06	Lakeridge
10.	9	Jack Oliverio		55-04	Lakeridge
11.	11	Kory Ruebesam		55-00	Canby
12.	11	Michael Berens		54-09	Canby
13.	10	Hunter Lemos		51-07	Canby
14.	10	Adrian Ortega		39-02	Canby
10	Stephen Rue		ND	Canby
12	Joshua Spurgeon		ND	Lakeridge
 
Javelin - 800g  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	9	Andrew Peters		113-11	Canby
2.	11	Jacob Heininge		96-08 PR	Canby
3.	11	Kory Ruebesam		95-04 PR	Canby
4.	9	Benjamin Wing		90-02	Canby
5.	10	Brandon Matchett		87-00	Canby
6.	10	Emmett Estersohn		86-03	Canby
7.	10	Stephen Rue		83-07	Canby
8.	10	Isaac Leder		78-02 PR	Canby
9.	10	Austin Comer		78-01	Canby
10.	11	Anton Zarkoff		77-04	Canby
11.	9	Declan Glover		66-09	Lakeridge
12.	9	Jack Oliverio		64-08	Lakeridge
13.	10	Dalton Sherrill		63-09	Canby
14.	11	Michael Berens		53-01	Canby
12	Austin Peters		ND	Canby
10	Elijah Donalson		ND	Canby
 
High Jump  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	12	Chris Nickerson		5-06.00 SR	Canby
9	Xander Houck		NH	Lakeridge
9	Ian Quinlan		NH	Canby
 
Pole Vault  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	10	Cian Whalen		7-00.00	Lakeridge
2.	9	Hayden Grimes		6-00.00	Lakeridge
 
Long Jump  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	11	Kevin Jung		17-05.00 PR	Lakeridge
2.	9	Nick Holum		17-04.00 PR	Lakeridge
12	Spencer Reed		ND	Canby
 
Triple Jump  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	11	Connor Hilts		35-11.00	Lakeridge
2.	12	Coleman Stegmeier		35-01.50 PR	Canby
3.	10	Jake Flury		34-10.00 PR	Lakeridge
4.	10	Noa Bothe		34-09.00 PR	Lakeridge
9	Jason McKeon		ND	Canby
 
Girls 100 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	9	Kelin Humbert		14.66a PR	Lakeridge
2.	10	Raissa Schwarz		15.10a	Lakeridge
3.	10	Jada Elder		15.68a	Canby
4.	11	Sophie Rutz		15.74a	Canby
5.	9	Mallery Klein		15.83a	Lakeridge
6.	10	Kristina Pleshakova		16.01a	Canby
7.	9	Savannah Cain		16.15a	Canby
9	Zoe Kapp		DNF	Lakeridge
 
200 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	12	Autumn Loveland		31.23a PR	Canby
2.	9	Mae Byant		31.38a	Lakeridge
3.	9	Olivia Johnston		32.61a PR	Canby
4.	9	Mallery Klein		33.04a	Lakeridge
5.	12	Riley Humbert		33.21a	Lakeridge
6.	10	Jada Elder		33.37a PR	Canby
7.	10	Kristina Pleshakova		34.32a PR	Canby
8.	10	Arianna Gomez		35.10a SR	Canby
9	Kelin Humbert		DNF	Lakeridge
9	Mariamia Zarkoff		DNF	Canby
9	Sophia Palumbis		DNF	Lakeridge
10	Emily Vernon		DNF	Lakeridge
 
800 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	10	Kalyssa Kempthorn		2:54.60h	Lakeridge
2.	9	Gemma Diforio		2:57.30h	Lakeridge
3.	9	Emily Anguiano		3:18.90h PR	Canby
 
1500 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	10	Lilly Bar		5:22.90h SR	Lakeridge
2.	10	Cleo Cowie		5:26.50h PR	Lakeridge
3.	10	Emma Rondeau		5:47.00h PR	Canby
4.	10	Abbi Outcalt		5:49.00h SR	Lakeridge
5.	10	Sadie Thomas		5:50.80h PR	Canby
6.	9	Emma Ulven		6:18.70h PR	Canby
7.	9	Fatima Timalach		6:42.90h PR	Canby
8.	9	Brooke Webber		6:43.20h PR	Canby
9.	9	Emily Anguiano		6:45.00h PR	Canby
10.	10	Julia Luty		7:24.00h PR	Canby
9	Jenna Achord		NT	Lakeridge
9	Isabella Albin		NT	Lakeridge
9	Jennifer Torres		NT	Canby
 
3000 Meters  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	9	Isabella Albin		14:02.04h PR	Lakeridge
2.	9	Jenna Achord		14:29.79h PR	Lakeridge
 
100m Hurdles - 33"  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	9	Olivia Reed		20.02a PR	Lakeridge
2.	11	Olivia Edwards		21.81a SR	Canby
3.	10	Raissa Schwarz		21.87a	Lakeridge
 
4x100m Relay  Junior Varsity - Finals
PL	YR	-		Mark	Team
1		Kalyssa Kempthorn		56.80a	Lakeridge
2		Gemma Diforio		58.18a	Lakeridge
3		Sarah Strangfield		1:00.21a	Canby
Olivia Johnston
Kristina Pleshakova
Mariamia Zarkoff
Brooke Webber		NT	Canby
 
4x400m Relay  Junior Varsity - Finals
PL	YR	-		Mark	Team
1		Marika Bierma		5:03.84h	Canby
Sophie Rutz
Olivia Edwards
Kaylee Shearer
Kate French		NT	Canby
 
Shot Put - 4kg  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	9	Katie Mull		24-10.00	Canby
2.	9	Alaina Stewart		21-07.50	Canby
3.	9	Emma Vandecoevering		21-03.00	Canby
4.	9	Aislinn Marek		20-01.00	Lakeridge
 
Discus - 1kg  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	10	Raissa Schwarz		51-02	Lakeridge
2.	9	Katie Mull		45-04	Canby
3.	9	Alaina Stewart		41-10	Canby
4.	9	Emma Vandecoevering		39-09	Canby
 
Javelin - 600g  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	12	Amy Schuening		60-02	Canby
2.	11	Elizabeth Brennan		54-06	Canby
3.	11	Elena Koshkarov		47-03	Canby
4.	9	Savannah Cain		37-10 PR	Canby
9	Emma Vandecoevering		DNS	Canby
9	Alaina Stewart		DNS	Canby
9	Zoe Kapp		DNS	Lakeridge
 
High Jump  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	12	Kyra Mull		4-06.00 PR	Canby
2.	12	Monique Heflin		4-04.00	Canby
10	Nykki Olejniczak		NH	Lakeridge
11	Savannah Karagounis		NH	Lakeridge
 
Long Jump  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	9	Miranda Irwin		13-02.00	Lakeridge
2.	12	Autumn Loveland		10-08.50 PR	Canby
9	Imani Royster		ND	Lakeridge
9	Zoe Kapp		ND	Lakeridge
 
Triple Jump  Junior Varsity - Finals
PL	YR	Name		Mark	Team
1.	10	Emily Vernon		28-08.00	Lakeridge
2.	11	Sydney Regan		28-07.00	Lakeridge
2.	9	Miranda Irwin		28-07.00	Lakeridge
4.	11	Jenna Wilson		28-06.00	Lakeridge
5.	12	Riley Humbert		27-04.00 PR	Lakeridge
6.	10	Katie Hornecker		26-05.00	Lakeridge
7.	10	Talia Milionis		26-04.00	Lakeridge
10	Sydney Thomas		ND	Lakeridge
9	Imani Royster		ND	Lakeridge