MS Results

Boys 2,500 Meters Middle School
===========================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Time
===========================================================================
  1  Grady Greenwood            8 Condon                         8:37.10
  2  John Hascall               8 Pilot Rock                     8:40.50
  3  Wyatt Browne               8 Riverside                      9:09.80
  4  Keegin Chitty              8 Heppner                        9:11.20
  5  Egan Ziegenhagen           7 The Dalles                     9:23.20
  6  Sean Roggiero              8 Weston                         9:23.80
  7  Jack Reynolds              6 Helix                          9:37.00
  8  Kaden Hall                 7 Condon                         9:38.60
  9  VIncent Ziegenhagen        7 The Dalles                     9:41.90
 10  Leo Lehman                 8 The Dalles                     9:41.90
 11  Robby Garrett              7 Helix                         10:06.40
 12  Tristan Parrish            6 Weston                        10:17.30
 13  J.J. Johnston              8 The Dalles                    10:24.70
 14  Cody Kinnaman              8 Helix                         10:27.60
 15  Angel Garza-Ocampa         7 The Dalles                    10:27.90
 16  Tanner Prindle             7 Clara Brownell                10:30.10
 17  River McClure              7 The Dalles                    10:32.50
 18  Colton Sawyer              8 The Dalles                    10:35.20
 19  Easton Bailey              7 Pilot Rock                    10:35.90
 20  Wyatt Johnson              7 Condon                        10:43.20
 21  Asa Waller                 6 The Dalles                    10:54.40
 22  Caiden Dennis              8 Weston                        11:05.10
 23  Uriah Raymond              6 Helix                         11:07.20
 24  Anthony Santana            7 The Dalles                    11:08.30
 25  Hudson Case                6 The Dalles                    11:15.00
 26  Ray Estrada                7 Clara Brownell                11:23.00
 27  Butragueno Collado         6 Clara Brownell                11:32.00
 28  Andrew Wring               7 The Dalles                    11:37.40
 29  Walker Lathrop             6 Condon                        11:42.60
 30  Michael Harris             7 Riverside                     11:51.30
 31  Benito Soto-Leon           6 Clara Brownell                11:53.90
 32  Bryson Baleztena           8 Pilot Rock                    12:01.30
 33  Ricardo Garza-Ocampa       6 The Dalles                    12:02.30
 34  Kolby Ash                  8 Helix                         12:04.80
 35  Sterling Coburn            7 The Dalles                    12:09.20
 36  Wyatt VanWechel            8 Helix                         12:23.90
 37  Ayden Hoeft                6 Pilot Rock                    12:49.90
 38  Brodey Smith               7 Helix                         13:17.40
 39  Neal Case                  6 Helix                         14:28.80
 40  Harley Nelson              6 Weston                        14:34.80
 41  John McBride               7 Pilot Rock                    15:06.70
 42  Phoenix Nanie              6 The Dalles                    15:18.50
 43  Alejandro Espinoza         7 Clara Brownell                16:05.90
 44  Caleb Price                7 Pilot Rock                    20:37.40


2,500 Meters Middle School Team Scores
===========================================================================
   Pl  Team                         Points
===========================================================================
    1  The Dalles                       27
    2  Helix                            50
    3  Pilot Rock                       76
    4  Clara Brownell                   82

Boys 1,600 Meters Junior Elementary Challenge
===========================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Time
===========================================================================
  1  Brodey VanWechel         7-8 Helix Stubblebusters           7:44.60
  2  Isaac Navarrete           6U Hermiston Dust Devils          9:27.80
  3  Elijah Perez              6U Hermiston Dust Devils          9:28.50
  4  Benjamin Fisher           6U Hermiston Dust Devils          9:39.10
  5  Ben Royer                 6U Hermiston Dust Devils          9:39.90
  6  Barrette Luke            7-8 Hermiston Dust Devils         11:03.20
  7  Hyrum Lystrup             6U Hermiston Dust Devils         11:09.60
  8  Ismael Garcia            7-8 Stanfield Elementary..        12:26.40
  9  Michael McCann            6U Stanfield Elementary..        14:44.50


1,600 Meters Junior Elementary Challenge Team Scores
===========================================================================
   Pl  Team                         Points
===========================================================================
    1  Hermiston Dust Devils            15


Boys 2,500 Meters Senior Elementary Challenge
===========================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Time
===========================================================================
  1  Leroy Lozano             9-1 Hermiston Dust Devils         10:47.10
  2  Manuel Ramirez Gar...      - Umatilla Viking Yout..        11:00.30
  3  Cade Warner              7-8 Hermiston Dust Devils         11:04.10
  4  Mason Schneider            - Umatilla Viking Yout..        11:07.20
  5  Eric Pullen              11- Hermiston Dust Devils         11:08.10
  6  Andres Coria Carde...      - Umatilla Viking Yout..        11:13.10
  7  Cezar Rodriguez          7-8 Hermiston Dust Devils         11:18.70
  8  Xzavier Rodriguez          - Umatilla Viking Yout..        11:28.70
  9  Isaac Cortes               - Umatilla Viking Yout..        11:35.70
 10  Alex Blackburn           7-8 Hermiston Dust Devils         11:36.20
 11  Blake Franke             9-1 Hermiston Dust Devils         11:51.30
 12  Omar Francisco Cam...      - Umatilla Viking Yout..        11:54.00
 13  Dallin Smith             9-1 Hermiston Dust Devils         11:56.20
 14  Saul Gomez               9-1 Stanfield Elementary..        11:58.30
 15  Colby Lerten             11- Hermiston Dust Devils         12:37.50
 16  Julian Coria               - Umatilla Viking Yout..        12:40.80
 17  Glyn Lystrup             11- Hermiston Dust Devils         12:41.50
 18  River Edwards              - Roundup City Racers           12:44.00
 19  Wyatt Dynes              11- Hermiston Dust Devils         12:50.70
 20  Ya'akob Canche             - Umatilla Viking Yout..        12:54.00
 21  Brody Springstead        9-1 Hermiston Dust Devils         12:54.60
 22  Javier Ruiz Araiza         - Umatilla Viking Yout..        12:56.30
 23  Eric Coria                 - Umatilla Viking Yout..        13:01.50
 24  Jasper Blackburn         9-1 Hermiston Dust Devils         13:14.20
 25  Carter Dynes             9-1 Hermiston Dust Devils         13:17.60
 26  Barrett Stanek           9-1 Hermiston Dust Devils         13:22.40
 27  Tyler Culligan           9-1 Hermiston Dust Devils         13:36.40
 28  Elliott Becker             - Roundup City Racers           13:37.70
 29  Tim Price                  - Roundup City Racers           13:41.40
 30  Brandon Ursua              - Umatilla Viking Yout..        13:50.40
 31  Emmitt Lystrup           7-8 Hermiston Dust Devils         14:05.20
 32  Diego Tzompaxtle           - Umatilla Viking Yout..        14:07.40
 33  Gabriel Anderson         9-1 Hermiston Dust Devils         14:15.20
 34  Logan Hall                 5 Roundup City Racers           16:04.30
 35  Riley Madrigal             - Umatilla Viking Yout..        16:07.80
 36  William Rodriguez-...      - Umatilla Viking Yout..        16:27.30
 37  Mason Hudson               - Roundup City Racers           16:27.30


2,500 Meters Senior Elementary Challenge Team Scores
===========================================================================
   Pl  Team                         Points
===========================================================================
    1  Hermiston Dust Devils            26
    2  Umatilla Viking Youth Tra        29
    3  Roundup City Racers              85


Girls 2,500 Meters Middle School
===========================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Time
===========================================================================
  1  Caelyn Pullen              7 Riverside                      9:57.40
  2  Lily Nichols               6 Heppner                       10:09.40
  3  Riley Archer               6 Heppner                       10:37.50
  4  Alaina Casady              7 The Dalles                    11:09.20
  5  Bailey Moore               8 Helix                         11:10.00
  6  Rose White                 8 Weston                        11:16.20
  7  Addison Peacock            6 The Dalles                    11:23.80
  8  MiaRose Garcilazo          7 Clara Brownell                11:29.60
  9  Anna Loughmiller           8 The Dalles                    11:32.30
 10  Helen Williams             8 Weston                        11:44.30
 11  Bella Estrada              7 Helix                         11:54.90
 12  Charlotte Shubert          8 The Dalles                    11:56.80
 13  Naomy Cardenas-Gon...      6 Clara Brownell                11:59.60
 14  Gisselle Leon-Torres       6 Clara Brownell                12:09.50
 15  Kodee Tibbets              6 The Dalles                    12:26.40
 16  Patricia Oseguera ...      6 Clara Brownell                12:30.10
 17  Vicky Morris               7 Helix                         12:47.50
 18  Hailey Loiland             7 Weston                        12:48.60
 19  Daisy Clemens              6 The Dalles                    12:50.40
 20  Olive Enkey                6 Clara Brownell                13:18.30
 21  Dena Loiland               6 Weston                        13:29.00
 22  Kashley Golden             6 Pilot Rock                    14:18.50
 23  Isis Llias-gutierrez       7 Clara Brownell                14:24.90
 24  Kenzie Hoeft               7 Pilot Rock                    14:35.30
 25  May Benson                 7 Pilot Rock                    15:57.90
 26  Zamara Vera-Solis          6 Clara Brownell                15:58.80
 27  Manaia Wolf                6 Weston                        15:59.30
 28  Lexie Soriano-Solis        6 Clara Brownell                17:50.40


2,500 Meters Middle School Team Scores
===========================================================================
   Pl  Team                         Points
===========================================================================
    1  The Dalles                       26
    2  Clara Brownell                   46
    3  Weston                           53


Girls 1,600 Meters Junior Elementary Challenge
===========================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Time
===========================================================================
  1  Asia Blackburn            6U Hermiston Dust Devils          8:51.10
  2  Giselle Lozano           7-8 Hermiston Dust Devils          8:51.50
  3  Lydia Blackburn           6U Stanfield Elementary..         8:52.10
  4  Ariyah Cubbage            6U Hermiston Dust Devils          9:44.40
  5  Grace Fisher             7-8 Hermiston Dust Devils          9:57.00
  6  Kendall Miracle          7-8 Stanfield Elementary..        10:37.00
  7  Billie Barnett           7-8 Stanfield Elementary..        10:42.30
  8  Amelia Jane Foy          7-8 Hermiston Dust Devils         11:42.60
  9  Kate Foy                  6U Hermiston Dust Devils         12:11.70


1,600 Meters Junior Elementary Challenge Team Scores
===========================================================================
   Pl  Team                         Points
===========================================================================
    1  Hermiston Dust Devils            15


Girls 2,500 Meters Senior Elemtary Challenge
===========================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Time
===========================================================================
  1  Jaquelin Ruiz              - Umatilla Viking Yout..        10:59.40
  2  Azelene Robles             - Umatilla Viking Yout..        11:17.10
  3  Emily Salinas              - Umatilla Viking Yout..        11:17.80
  4  Alyiah Howard              - Umatilla Viking Yout..        11:19.40
  5  Evelyn Lozano            11- Hermiston Dust Devils         11:35.10
  6  EvaLynn Campos             - Umatilla Viking Yout..        11:37.10
  7  Kynlee Vandever            - Umatilla Viking Yout..        11:55.40
  8  Sophia Estrada           7-8 Helix Stubblebusters          11:57.00
  9  Taylor Blackburn         9-1 Hermiston Dust Devils         12:02.70
 10  Erika Aguirre              - Umatilla Viking Yout..        12:37.00
 11  Selene Mendoza             - Umatilla Viking Yout..        12:38.80
 12  Allison Garcia             - Umatilla Viking Yout..        12:39.50
 13  Ellie Morris             9-1 Helix Stubblebusters          12:43.20
 14  Lesly Tejeda               - Umatilla Viking Yout..        13:20.40
 15  Aria Walchli             7-8 Hermiston Dust Devils         13:30.60
 16  Bella Berneir-Alex...      - Roundup City Racers           13:34.00
 17  Camiryn Culp             7-8 Hermiston Dust Devils         13:35.80
 18  Alexa Garcia               - Umatilla Viking Yout..        13:52.10
 19  Lily Hardcastle            - Roundup City Racers           13:55.40
 20  Jessica Pablo Garcia       - Umatilla Viking Yout..        13:57.60
 21  Naeyli Rodarte             - Umatilla Viking Yout..        14:03.10
 22  Jesse Kirkpatrick          - Umatilla Viking Yout..        14:04.50
 23  Joleah Bennet              - Umatilla Viking Yout..        14:06.40
 24  Cindy Oseguera             - Umatilla Viking Yout..        14:12.10
 25  Abigail Bonifer            - Roundup City Racers           14:29.40
 26  Naomi Clark                - Roundup City Racers           14:32.20
 27  Tristan Grenier          9-1 Hermiston Dust Devils         14:39.50
 28  Adrianna Begay           9-1 Hermiston Dust Devils         14:46.40
 29  Cheyenne Hoskins         9-1 Hermiston Dust Devils         14:58.50
 30  Leilani Lemus-Garay        - Umatilla Viking Yout..        15:02.90
 31  Mia Gardner              11- Hermiston Dust Devils         15:29.40
 32  Yoselin Lemus              - Umatilla Viking Yout..        15:33.00
 33  Natalie Bursell            - Umatilla Viking Yout..        15:49.60
 34  Emely Aparicio             - Umatilla Viking Yout..        15:54.70
 35  Sequoya Edwards            - Roundup City Racers           16:12.00
 36  Alexander (Allie) ...      - Roundup City Racers           16:37.10
 37  Kayla Perkins            9-1 Hermiston Dust Devils         17:19.60
 38  Hazel Royer              7-8 Hermiston Dust Devils         17:25.40


2,500 Meters Senior Elemtary Challenge Team Scores
===========================================================================
   Pl  Team                         Points
===========================================================================
    1  Umatilla Viking Youth Tra        16
    2  Hermiston Dust Devils            51
    3  Roundup City Racers              72