Elite Performances

59 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1500 Meter Run Finals 4:46.19 Eimy Martinez North Salem
1500 Meter Run Finals 4:48.51 Hailey Blaine West Albany
1500 Meter Run Finals 4:50.57 Madeline Nason Corvallis
1500 Meter Run Finals 4:51.87 Sunitha Black Crescent Valley
1500 Meter Run Finals 4:53.21 Avery Nason Corvallis
1500 Meter Run Finals 4:55.09 Kayla Ingraham Putnam
1500 Meter Run Finals 4:56.97 Isa Swain North Salem
1500 Meter Run Finals 4:58.09 Nicki Yorges Churchill
3000 Meter Run Finals 10:19.22 Eimy Martinez North Salem
3000 Meter Run Finals 10:30.06 Sunitha Black Crescent Valley
3000 Meter Run Finals 10:31.63 Isa Swain North Salem
3000 Meter Run Finals 10:32.67 Grace Yaconelli Ashland
300 Meter Hurdles Finals 46.12 Kensey Gault Ridgeview
Discus Finals 127-0 Savanna Ramirez Milwaukie
Discus Finals 128-8 Gabrielle T Rodrigues North Salem
High Jump Finals 5-4 Abby Sheets La Salle Catholic College Prep
Javelin Finals 123-0 Madelynn Straus Dallas
Javelin Finals 123-4 Rylee Lemen Putnam
Pole Vault Finals 10-9 Madeline Obuchowski La Salle Catholic College Prep
Pole Vault Finals 11-0 Sophia Dau Churchill
Pole Vault Finals 12-0 Poppy Miller Hood River Valley
Shot Put Finals 40-5.75 Ofeina Pulotu Parkrose
HS Boys Mark Athlete Team
110 Meter Hurdles Finals 14.60 Cody Gehrett Ridgeview
1500 Meter Run Finals 3:50.88 Tyrone Gorze Crater
1500 Meter Run Finals 3:51.15 Cameron Stein Ashland
1500 Meter Run Finals 3:51.42 Reed Pryor Ashland
1500 Meter Run Finals 3:57.51 Juan Diego Contreras The Dalles
1500 Meter Run Finals 3:59.78 Josh Haynes Hood River Valley
1500 Meter Run Finals 4:00.67 Jordan Henke Crescent Valley
1500 Meter Run Finals 4:01.36 Keller Norland Crescent Valley
1500 Meter Run Finals 4:01.37 Finn Anspach Ridgeview
1500 Meter Run Finals 4:03.57 Elliot Hawley Hood River Valley
1500 Meter Run Finals 4:03.87 Aidan Arthur Corvallis
1500 Meter Run Finals 4:04.67 Alec Carne Crook County High School
1500 Meter Run Finals 4:05.44 Nathan Stein Ashland
3000 Meter Run Finals 8:44.15 Cameron Stein Ashland
3000 Meter Run Finals 8:49.64 Keller Norland Crescent Valley
3000 Meter Run Finals 8:51.32 Toby Ruston Dallas
3000 Meter Run Finals 8:52.46 Juan Diego Contreras The Dalles
3000 Meter Run Finals 8:53.81 Logan Law Milwaukie
3000 Meter Run Finals 8:54.85 Cade Byer Crescent Valley
3000 Meter Run Finals 8:58.46 Mason Weisgerber Wilsonville
3000 Meter Run Finals 8:59.85 Reid Kerr Crescent Valley
300 Meter Hurdles Finals 39.00 Cody Gehrett Ridgeview
800 Meter Run Finals 1:55.72 Jordan Henke Crescent Valley
800 Meter Run Finals 1:57.07 Reed Pryor Ashland
Discus Finals 150-7 Ty Delgado Parkrose
Discus Finals 172-1 Aiden Paul West Albany
Javelin Finals 179-1 Michael Goodman Hood River Valley
Javelin Finals 181-9 Roman Fritz North Bend High School
Javelin Finals 181-10 Austin Strawn Eagle Point
Javelin Finals 190-0 Sam Jennings Pendleton
Long Jump Finals 22-7.5 Jacob Trone Churchill
Long Jump Finals 22-8 Rocco Marshall Wilsonville
Pole Vault Finals 14-0 Taylor Morehouse The Dalles
Shot Put Finals 51-6.5 Logan Thebiay Wilsonville
Shot Put Finals 51-10.5 Ty Delgado Parkrose
Shot Put Finals 54-1 Aiden Paul West Albany
Shot Put Finals 56-10 Kobe Johnson Thurston