Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Rebecca Smith Greene 17.24
2 Rachel Champlin Sidney 18.74
3 MORGAN HAGENBUCH Norwich 20.24
4 Sherry Georgeson Oneonta 20.25
5 Kristen Neary Binghamton 20.26
1 KATIE BENENATI Norwich 18.14
2 Stephanie Birkhimer Oneonta 18.98
3 Heather White Laurens Central School 20.93
4 Michaela Lachance Cooperstown 21.38
5 emily saleman delhi 22.53
6 Mikayla Berry Lansing 24.59
1 Jessica. Fusco Sidney 18.01
2 Jessie Terrell Cooperstown 18.78
3 karissa payne delhi 20.21
4 Colleen Davis BGA 21.35
5 Jada Gooch Lansing 22.65
1 Ariana Hall BGA 17.83
2 Emily Eisenhut Lansing 18.10
3 Brittany Herrick Oneonta 19.62
4 bethany karl Sidney 20.01
5 Ashley Pasternak Chenango Forks 20.92
6 Cortney Miller Walton 21.34
7 KATIE ORIOLI Norwich 21.96
1 Emily Eisenhut Lansing 18.04
2 KATIE BENENATI Norwich 18.37
3 Stephanie Birkhimer Oneonta 18.98
4 Rebecca Smith Greene 19.32
5 Jessica. Fusco Sidney 19.41
6 Rachel Champlin Sidney 19.41
7 Jessie Terrell Cooperstown 19.76
8 Ariana Hall BGA 21.93
Girls Distance Medley Relay
=======================================================================================================================================
Team Time
=======================================================================================================================================
1 Walton 13:29.87
2 BGA 13:39.94
(Chloe McElligott ,Julia Knapp ,Nikiah Gaydorus ,Isamarie Ramos )
3 Oneonta 13:52.51
(Fable Booker ,Beth Gollin ,Jennifer Havens ,Kim Scofield )
4 delhi 14:18.53
(karissa payne ,bethany althaus ,gabriella rollo ,joanna wheatley )
5 Chenango Forks 14:29.27
(Marissa Walsh ,Mackenzie Faughnan ,Raychel Shannon ,Laura Haley )
6 Greene 14:41.38
(Jessica Brooks ,Emma Anderson ,Andrea Day ,Emily Conroe )
7 Cooperstown 15:05.97
(Shyah Miller ,Maya Bergamasco ,Jaime Zoltick ,Laura Harmon )
8 Laurens Central School 15:53.14
(Rachel Murello ,Catherine Benner ,Courtney Sherry ,Liz Bakhuizen )
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 katie woodford oxford 13.24
2 Leah Elsbeck Oneonta 14.47
3 Stephanie Knowles BGA 14.97
4 Maddi McDonald Lansing 15.36
5 Asia Revis Sidney 15.77
6 Sierra Kucko Chenango Forks 15.84
1 Lindsay Petry Lansing 14.20
2 amanda marks oxford 14.45
3 Jeannine McCollum BGA 14.85
4 Jamilah Abdur-Rahman Binghamton 14.85
5 TAYLOR WILLIAMS Norwich 15.75
1 Emily Eisenhut Lansing 14.10
2 Catherine Benner Laurens Central School 14.94
3 Christianne Philippone(Greene 15.38
4 Justine Rutherford Walton 15.55
5 Jessica MacGibbon Deposit 15.65
1 Kiki Jones Binghamton 13.87
2 Jess Avery BGA 14.21
3 Jillian Young Sidney 14.73
4 jessica russo oxford 14.86
5 Jordyn Knapp Laurens Central School 15.13
6 Shyla Rathmell Walton 15.31
1 katie woodford oxford 13.37
2 Emily Eisenhut Lansing 14.11
3 Kiki Jones Binghamton 14.40
4 Lindsay Petry Lansing 14.42
5 amanda marks oxford 14.54
6 Leah Elsbeck Oneonta 14.71
7 Jess Avery BGA 14.79
8 Jillian Young Sidney 14.96
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Elizabeth Jewiss Marathon 5:13.72
2 Beth Gollin Oneonta 5:15.62
3 Anna Crumb Greene 5:19.14
4 Blair Wigsten Lansing 5:23.92
5 gabriella rollo delhi 5:35.57
6 SARAH SPITTLER Norwich 5:38.84
7 Alissa Garufi Oneonta 5:39.83
8 joanna wheatley delhi 5:40.73
9 Emily Knowles BGA 5:42.71
10 Saige Bullis BGA 5:44.40
11 Missy Emilio Oneonta 6:06.09
12 Lisa Deemer Oneonta 6:06.78
13 Liz Bakhuizen Laurens Central School 6:24.86
14 Tammy Kohman Lansing 6:46.73
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Isamarie Ramos BGA 1:03.35
2 Christine Conroe Greene 1:03.66
3 Lauren Ward Oneonta 1:06.45
4 Jennifer Jelic Oneonta 1:07.43
5 Emma Anderson Greene 1:07.96
6 Haley Hohensee Cooperstown 1:08.19
7 Katelynn Kiuber Cooperstown 1:08.20
8 Hayley O'Connor Walton 1:08.92
9 SYDNEY CHAFFEE Norwich 1:11.00
10 Cortney Miller Walton 1:11.98
11 Mackenzie Faughnan Chenango Forks 1:12.09
12 Cori O'Connor Walton 1:12.87
13 Karleigh. Roberts Sidney 1:13.49
14 TAYLOR WILLIAMS Norwich 1:14.40
15 Lynzi Poje Laurens Central School 1:15.55
16 Cassie Seymour BGA 1:15.57
17 Jenaya Charles Sidney 1:16.13
18 Judith Bernard Binghamton 1:16.78
19 Bryanna Liddle Laurens Central School 1:19.53
20 Katie Kirk Binghamton 1:19.66
21 Laura Weber Cooperstown 1:19.92
22 Skye Houck Laurens Central School 1:21.74
23 emily saleman delhi 1:21.90
24 Christen Dutkowsky Cooperstown 1:22.80
25 Allyson Mattice Laurens Central School 1:23.84
26 kyrra howard delhi 1:24.83
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Sienna Glavin Oneonta 15.08
2 Christina Bochicchio BGA 15.49
3 Samantha Mullineaux Sidney 15.66
4 Hannah Shea Lansing 15.78
5 Paige Schaub Deposit 15.81
6 Gina Bochicchio BGA 15.98
7 Lynzi Poje Laurens Central School 16.15
8 Meghan Hanvey BGA 16.23
9 Amelia Spaziani Oneonta 16.26
10 Bryanna Liddle Laurens Central School 16.27
11 Taylor George Sidney 16.29
12 Amber Smith BGA 16.39
13 Mikayla Berry Lansing 16.45
14 Hyacinth Tequin BGA 16.50
15 Suzy Zhang Cooperstown 16.61
16 Skye Houck Laurens Central School 16.85
17 Kaitlin Bryce Greene 17.00
18 Jada Gooch Lansing 17.11
19 Mandi Dietzman Harpursville 17.52
20 Gabrielle Gordon Oneonta 17.83
21 Samatha MacDonald Deposit 18.01
22 Kati Hess Deposit 18.05
23 Estee Sabada Sidney 19.59
Girls 400 Meter Hurdles
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Beth Gollin Oneonta 1:14.19
2 Rebecca Smith Greene 1:14.84
3 Rachel Champlin Sidney 1:17.55
4 Christie O'Connor Oneonta 1:17.63
5 Sarah Fanion Cooperstown 1:19.01
6 karissa payne delhi 1:19.29
7 bethany karl Sidney 1:22.01
8 Sherry Georgeson Oneonta 1:22.16
9 Michaela Lachance Cooperstown 1:26.18
10 DOMINIQUE PIRO Norwich 1:28.55
11 Heather White Laurens Central School 1:31.38
12 Ashley. Houck Sidney 1:34.47
13 Allyson Mattice Laurens Central School 1:36.68
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 anna padovani delhi 5:55.85
2 SARAH SPITTLER Norwich 5:58.28
3 Courtney Sherry Laurens Central School 5:58.30
4 Alyssa Falciani BGA 6:05.61
5 Jaime Zoltick Cooperstown 6:09.09
6 ERIN GAWRONSKI Norwich 6:11.68
7 Shyah Miller Cooperstown 6:16.90
8 Taylor Porter Greene 6:17.84
9 Sarah Taggart BGA 6:17.94
10 Tori Anania Cooperstown 6:19.80
11 Breanna Hoyt Binghamton 6:39.55
12 Alexis Rowe Oneonta 6:43.43
13 Tasha McKee BGA 6:52.86
14 Beth Ogden Walton 7:17.69
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 emily woodford oxford 26.87
2 Hayley O'Connor Walton 30.48
3 Nicole Tuminia Greene 31.17
4 Justine Rutherford Walton 31.41
1 Kiki Jones Binghamton 28.56
2 Danielle Martindale Sidney 29.66
3 Jordyn Knapp Laurens Central School 31.55
4 Stephanie Knowles BGA 31.98
5 Judith Bernard Binghamton 34.09
1 Nikiah Gaydorus BGA 28.87
2 Jamilah Abdur-Rahman Binghamton 30.77
3 Christianne Philippone Greene 31.74
4 Ashley Pasternak Chenango Forks 32.47
5 Cori O'Connor Walton 32.56
1 Leah Elsbeck Oneonta 29.05
2 Ariana Hall BGA 29.54
3 Haley Hohensee Cooperstown 30.06
4 Miranda Drummond Harpursville 30.27
5 Jeannine McCollum BGA 30.49
1 emily woodford oxford 26.58
2 Nikiah Gaydorus BGA 28.39
3 Kiki Jones Binghamton 29.10
4 Leah Elsbeck Oneonta 29.39
5 Ariana Hall BGA 29.41
6 Haley Hohensee Cooperstown 30.50
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Sienna Glavin Oneonta 31.86
2 Ariel Roys Chenango Forks 32.50
3 Hayley White Cooperstown 32.51
4 Christina Bochicchio BGA 32.54
5 Hannah Shea Lansing 32.85
6 Cassie Seymour BGA 33.16
7 Jenaya Charles Sidney 33.21
8 Cortney Miller Walton 33.22
9 Allison Smith Oneonta 33.24
10 Jennifer Yeager Greene 33.27
11 Skye Houck Laurens Central School 33.34
12 Gina Bochicchio BGA 33.52
13 Katelyn Zimmerman Cooperstown 33.54
14 Kira Bryant Cooperstown 33.57
15 Taylor George Sidney 33.62
16 Amber Smith BGA 33.64
17 Heather White Laurens Central School 33.80
18 Jessica Miller Deposit 33.93
19 Lynzi Poje Laurens Central School 33.99
20 Christen Dutkowsky Cooperstown 34.05
21 Maya Bergamasco Cooperstown 34.14
22 Hyacinth Tequin BGA 34.44
23 Bryanna Liddle Laurens Central School 34.48
24 Samantha Mullineaux Sidney 34.58
25 Maraya Fisher Oneonta 34.60
26 Colleen Davis BGA 34.66
27 Heather Makin Harpursville 35.28
28 Gabrielle Gordon Oneonta 35.47
29 Meghan Hanvey BGA 35.49
30 Kaitlin Bryce Greene 35.62
31 Samatha MacDonald Deposit 38.12
32 Jackie Gruchacz Cooperstown NF
33 Kathleen Francisco Laurens Central School NF
34 Megan Stone Lansing NF
35 Zaynab Yousif Binghamton NF
36 LYDIA KAIN Norwich NF
37 Amelia Spaziani Oneonta NF
38 Jillian Young Sidney NF
39 Jasmine Feilds Binghamton NF
Girls 800 Meter Run
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Anna Crumb Greene 2:31.38
2 Kristine Reed Walton 2:33.53
3 Laura Haley Chenango Forks 2:40.07
4 Kim Scofield Oneonta 2:40.52
5 Marissa Walsh Chenango Forks 2:40.62
6 Jesse Jacob Walton 2:41.02
7 Lauren Schuppel Walton 2:41.73
8 Jessica Brooks Greene 2:42.55
9 gabriella rollo delhi 2:43.89
10 Alissa Garufi Oneonta 2:48.78
11 Chloe McElligott BGA 2:49.47
12 Raychel Shannon Chenango Forks 2:49.85
13 Liz Bakhuizen Laurens Central School 2:55.70
14 Andrea Day Greene 2:58.68
15 Alyssa Falciani BGA 3:00.73
16 Rachel Murello Laurens Central School 3:04.79
17 ERIN GAWRONSKI Norwich 3:06.59
18 anna padovani delhi 3:07.83
19 Michelle Myers Binghamton 3:11.44
20 Courtney Sherry Laurens Central School 3:12.62
21 Samantha. Burns Sidney 3:22.72
22 brenna jones oxford 3:25.75
23 taylor valentine oxford 3:27.27
24 Laura Sacco Binghamton 3:37.09
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Laura Harmon Cooperstown 12:07.70
2 bethany althaus delhi 12:24.00
3 Saige Bullis BGA 12:51.00
4 kyrra howard delhi 14:28.10
Girls 1600 Meter Sprint Medley Relay
=======================================================================================================================================
Team Time
=======================================================================================================================================
1 BGA 4:33.00
(Nikiah Gaydorus ,Jess Avery ,Julia Knapp ,Isamarie Ramos )
2 Oneonta 4:42.18
(Leah Elsbeck ,Beth Gollin ,Jennifer Jelic ,Lauren Ward )
3 Lansing 4:48.80
(Maddi McDonald ,Emily Eisenhut ,Lindsay Petry ,Blair Wigsten )
4 Greene 4:51.16
(Christine Conroe ,Christianne Philippone(8 ,Anna Crumb ,Rebecca Smith )
5 BGA 5:13.71
(Ariana Hall ,Jeannine McCollum ,Cassie Seymour ,Emily Knowles )
6 Cooperstown 5:14.29
(Kira Bryant ,Jessie Terrell ,Katelynn Kiuber ,Sarah Fanion )
7 Binghamton 5:23.06
8 Chenango Forks 5:23.15
(Marissa Walsh ,Laura Haley ,Morgan Barrett ,Kesley Brown )
9 Cooperstown 5:37.18
(Hayley White ,Katelyn Zimmerman ,Jackie Gruchacz ,Tori Anania )
10 Norwich NF
(KATIE BENENATI ,TAYLOR WILLIAMS ,CLEO DAOUD ,SYDNEY CHAFFEE )
11 Laurens Central School NF
(Catherine Benner ,Shannon Mish ,Jordyn Knapp ,Rachel Murello )
12 Chenango Forks NF
(Sierra Kucko ,Ashley Pasternak ,Mary Kamp ,Becky Broderick )
13 Sidney NF
(Rachel Champlin ,Jessica Fusco ,Danielle Martindale ,bethany karl )
Girls Long Jump
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Jess Avery BGA 14'09.50"
2 Katelynn Kiuber Cooperstown 14'07.75"
3 Miranda Drummond Harpursville 14'05.75"
4 Stephanie Birkhimer Oneonta 13'09.00"
5 Justine Rutherford Walton 13'06.50"
6 Shannon Mish Laurens Central School 13'04.00"
7 Sarah Dimaria Binghamton 13'03.00"
8 Julia Knapp BGA 12'09.50"
9 Maggie Lawrence Greene 12'09.50"
10 Jennifer Jelic Oneonta 12'07.00"
11 Stephanie Simonds Sidney 12'04.50"
12 Molly Blanda Deposit 12'04.00"
13 Amie Curyto Chenango Forks 12'02.00"
14 Hannah Shea Lansing 12'01.50"
15 Jenaya Charles Sidney 12'00.00"
16 LEXI PEREZ Norwich 11'09.75"
17 Karleigh. Roberts Sidney 11'07.00"
18 MORGAN HAGENBUCH Norwich 11'04.75"
19 Rachel Murello Laurens Central School 11'04.00"
20 Maddi McDonald Lansing 11'01.75"
21 Holly Faulkner Deposit 11'01.50"
22 Christina Bochicchio BGA 11'01.00"
23 Jessica Brooks Greene 11'00.50"
24 Bryanna Liddle Laurens Central School 11'00.00"
25 Emily Eisenhut Lansing 11'00.00"
26 Taylor George Sidney 10'08.50"
27 Morgan Winans Deposit 10'06.50"
28 Hayley White Cooperstown 10'05.00"
29 Heather White Laurens Central School 10'02.25"
30 ALLISON KRUSH Norwich 10'00.25"
31 Kati Hess Deposit 8'08.25"
Girls Triple Jump
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 emily woodford oxford 33'05.50"
2 LEXI PEREZ Norwich 31'05.00"
3 Katy Bland Lansing 31'03.25"
4 Kim Scofield Oneonta 30'04.00"
5 Miranda Drummond Harpursville 30'01.50"
6 Justine Rutherford Walton 29'11.50"
7 Jessica. Fusco Sidney 29'08.75"
8 Karla Paul BGA 28'10.00"
9 Molly Blanda Deposit 28'08.50"
10 Stephanie Birkhimer Oneonta 28'08.00"
11 Alexis Bartholomew Binghamton 28'05.25"
12 Hannah Shea Lansing 28'00.50"
13 Shannon Mish Laurens Central School 27'04.00"
14 Kristen Neary Binghamton 27'04.00"
15 Catherine Benner Laurens Central School 27'01.50"
16 Sienna Glavin Oneonta 26'08.50"
17 Stephanie Knowles BGA 26'03.50"
18 KATIE ORIOLI Norwich 24'08.50"
19 Mena Haile Oneonta 24'08.00"
20 Emily Conroe Greene 24'06.00"
21 Morgan Winans Deposit 24'01.00"
22 SHANNON CURLEY Norwich 23'04.00"
23 Paige Schaub Deposit 23'03.75"
24 Katie Kirk Binghamton 23'01.00"
25 jessica russo oxford 23'00.00"
26 Genna Farrell Greene 21'08.00"
Girls High Jump
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Christie O'Connor Oneonta 5'02.00"
2 Danielle Martindale Sidney 5'00.00"
3 Christy Guzenski Chenango Forks 4'10.00"
4 Brittany Herrick Oneonta 4'10.00"
5 Katy Bland Lansing 4'06.00"
6 Lindsay Petry Lansing 4'06.00"
7 Karla Paul BGA 4'06.00"
8 Natalie Vanderlaan-MeyeOneonta 4'06.00"
9 Sarah Dimaria Binghamton 4'03.00"
10 Jillian Young Sidney 4'03.00"
11 Molly Blanda Deposit 4'03.00"
12 Blair Wigsten Lansing 4'03.00"
13 Genna Farrell Greene 4'00.00"
14 Ashley. Houck Sidney 4'00.00"
15 Jennifer Yeager Greene 4'00.00"
16 Cortney Miller Walton 4'00.00"
17 Morgan Winans Deposit 4'00.00"
18 Jordyn Knapp Laurens Central School 4'00.00"
19 LEXI PEREZ Norwich 4'00.00"
Girls Pole Vault
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Alexis Bartholomew Binghamton 10'00.00"
2 Lindsay Petry Lansing 9'00.00"
3 Jess Avery BGA 8'06.10"
4 Jessica. Fusco Sidney 8'06.00"
5 Sherry Georgeson Oneonta 8'00.00"
6 Ariel Roys Chenango Forks 6'09.00"
7 Amie Curyto Chenango Forks 6'00.00"
Girls Shot Put
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Stephanie Simonds Sidney 31'02.00"
2 Kim Campo Deposit 29'08.00"
3 Amie Curyto Chenango Forks 27'01.00"
4 COURTNEY COLEMAN Norwich 27'00.50"
5 Alexis Devenpeck Cooperstown 25'08.00"
6 jessica plance delhi 25'08.00"
7 elisa plance delhi 25'02.50"
8 Michaela Lewis Sidney 24'11.50"
9 Amber VanDeusen Laurens Central School 23'10.50"
10 Annemarie Hurtubise BGA 23'07.00"
11 Asia Revis Sidney 23'01.50"
12 Sammi Kline Deposit 22'10.50"
13 Lydia Shea Lansing 22'07.50"
14 Veronica Stamp Oneonta 22'07.00"
15 Carney Clare Chenango Forks 22'05.00"
16 Gabriele Middlebrooks Binghamton 22'03.00"
17 Alexa Sundal Sidney 22'01.50"
18 Mikayla Berry Lansing 22'01.00"
19 Jada Gooch Lansing 22'00.00"
20 SHANNON MCGRATH Norwich 21'04.00"
21 KATIE BENENATI Norwich 21'01.50"
22 Kayleigh Ward Oneonta 21'01.50"
23 courtney williams Sidney 20'08.50"
24 micaha mondore delhi 20'05.50"
25 Holly Faulkner Deposit 20'04.50"
26 Mandi Dietzman Harpursville 20'04.00"
27 Betsy Holden BGA 19'10.50"
28 Heather Makin Harpursville 19'09.00"
29 Amanda Shirley Binghamton 19'07.00"
30 Jessie Decker Deposit 19'00.50"
31 Gabriella Rossi Oneonta 18'07.50"
32 Jasmine Powell Binghamton 18'06.50"
33 Lindsay Humphrey Chenango Forks 18'05.50"
34 chelsea phelps Sidney 18'02.75"
35 Rachel Evans Binghamton 17'11.00"
36 Katrina Kilmer Walton 17'08.00"
37 Erica Vadala Lansing 17'05.50"
38 Kelsey Mcghee Binghamton 17'01.50"
39 ASHLEY WILBUR Norwich 16'05.50"
40 SARA PHILLIPS Norwich 16'01.00"
Girls Discus Throw
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Stephanie Simonds Sidney 119'06.00"
2 Kim Campo Deposit 84'07.00"
3 Alexa Sundal Sidney 81'06.00"
4 jessica plance delhi 79'02.00"
5 elisa plance delhi 78'04.00"
6 Katy Bland Lansing 78'04.00"
7 SHANNON CURLEY Norwich 75'03.00"
8 Lydia Shea Lansing 72'00.00"
9 Amie Curyto Chenango Forks 70'03.00"
10 Amber VanDeusen Laurens Central School 70'00.00"
11 Carney Clare Chenango Forks 69'11.00"
12 Veronica Stamp Oneonta 69'08.00"
13 Alexis Devenpeck Cooperstown 69'01.00"
14 Raquel Folino Cooperstown 69'01.00"
15 Kayleigh Ward Oneonta 68'09.00"
16 LYNDSAY PROVO Norwich 67'06.00"
17 courtney williams Sidney 65'06.00"
18 Annemarie Hurtubise BGA 64'09.00"
19 Jasmine Powell Binghamton 62'03.00"
20 Michaela Lewis Sidney 60'11.00"
21 Allyson Mattice Laurens Central School 57'00.00"
22 Asia Revis Sidney 55'03.00"
23 Holly Faulkner Deposit 53'09.00"
24 Jessica Miller Deposit 53'02.00"
25 Mandi Dietzman Harpursville 52'04.00"
26 Ashley Pasternak Chenango Forks 51'09.00"
27 Amanda Shirley Binghamton 50'05.00"
28 Jennifer Yeager Greene 50'04.00"
29 Kelsey Mcghee Binghamton 48'05.00"
30 Betsy Holden BGA 48'04.00"
31 Mikayla Berry Lansing 48'00.00"
32 Heather Makin Harpursville 47'09.00"
33 Shannon Harp Sidney 47'06.00"
34 AMANDA ANGLE Norwich 46'09.00"
35 Jada Gooch Lansing 41'03.00"
36 Erica Vadala Lansing 40'03.00"
37 Jessie Decker Deposit 39'01.00"
38 Katrina Kilmer Walton 38'10.00"
39 Gabriele Middlebrooks Binghamton 38'10.00"
40 Lindsay Humphrey Chenango Forks 38'02.00"
41 Rachel Evans Binghamton 38'01.00"
42 Gabriella Rossi Oneonta 34'11.00"
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Alec Silvera Cooperstown Redskins 16.29
2 Scott Millea Cooperstown Redskins 17.48
3 John Marmet Laurens Central School 18.73
4 Bill Bigelow Solvay Bearcats 19.83
5 pat cobane delhi 20.00
6 Josh Raney Harpursville 20.30
7 Ed Buczakowski Solvay Bearcats 20.73
8 Dillion Lee Deposit 21.86
1 Chris Wehner Cooperstown Redskins 17.32
2 Jacob Taylor BGA 17.51
3 Mike Reilly Norwich 17.91
4 Russell Darling BGA 17.94
5 kyle cantwell delhi 20.71
6 Austin McCarrol Sidney 21.12
7 Ian Clemons Oneonta 21.22
8 Chris Bakhuizen Laurens Central School 24.57
1 Alec Silvera Cooperstown Redskins 15.55
2 Chris Wehner Cooperstown Redskins 16.18
3 Scott Millea Cooperstown Redskins 16.89
4 Mike Reilly Norwich 17.12
5 Jacob Taylor BGA 17.14
6 Russell Darling BGA 17.54
7 John Marmet Laurens Central School 18.01
8 Bill Bigelow Solvay Bearcats 19.14
Boys Distance Medley Relay
=======================================================================================================================================
Team Time
=======================================================================================================================================
1 BGA 11:14.51
(Sam Kane ,Josh Norris ,Russell Ross ,Chris Burnett )
2 BGA 11:48.84
(Chris Burnett ,Devon Rivera ,Shawn Kelly ,Connor Fuller )
3 Greene 11:51.31
(Tom Bogart ,Alex Trass ,Keegan Cerwinski ,Chad Noelle )
4 Chenango Forks 12:18.25
(Troy Bowersox ,Evan Lally ,Anthony Bowersox ,Colin Staiger )
5 Norwich 12:33.40
6 delhi 12:41.48
(james ingram ,ian homer ,ben sayman ,jj padovani )
7 Solvay Bearcats 12:43.07
8 Laurens Central School 12:43.58
(Justin West ,Stephan Jenkins ,Ryan Crean ,Anthony Marmet )
9 Oneonta 12:58.63
(Griffen Rule ,Trevor Ambrose ,Jeremy Kuettle ,Levi Anderson )
10 Laurens Central School 13:18.52
(Jerry Murello ,Ryan Jenkins ,John Marmet ,Jordan Kane )
11 Lansing 13:44.90
(Tom Alexander ,Michael Cree ,Alex Karandeyev ,Jason Yahn )
12 Lansing 14:30.95
(Pieter VanEs ,Ben Eisenhut ,Marty Aasen ,Daniel Zheng )
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Josh Norris BGA 52.55
2 Will Reis Cooperstown Redskins 52.88
3 Pat Jeffries Oneonta 53.70
4 Brennan Chambers Walton 54.61
5 Jeremiah Ford Cooperstown Redskins 55.33
6 Mat Morse Solvay Bearcats 56.40
7 Devon Rivera BGA 56.42
8 David Sevey Greene 56.76
9 Matt Murray Norwich 56.91
10 Andy Sanford BGA 57.20
11 Ben Conklin Walton 57.57
12 Nick Segina Laurens Central School 58.41
13 Gabe Sikorski Walton 58.61
14 Anthony Jackson Binghamton 58.66
15 Stephan Jenkins Laurens Central School 59.05
16 Logan Osterhoudt Oneonta 59.32
17 Ethan. Green Sidney 59.50
18 Scott Conrade Oneonta 59.84
19 Damien Marvin Norwich 59.89
20 Josh Mills Binghamton 59.92
21 Michael Cree Lansing 1:00.18
22 Alex Trass Greene 1:00.75
23 Arlis Monzeglio Laurens Central School 1:01.14
24 Kevin Christ Deposit 1:01.91
25 Keegan Cerwinski Greene 1:02.18
26 Alex Miro Solvay Bearcats 1:02.30
27 Eric Goodrich Solvay Bearcats 1:02.55
28 Jordan Kane Laurens Central School 1:03.66
29 Micah Martin Binghamton 1:04.03
30 Marty Aasen Lansing 1:04.41
31 Peter Braswell Norwich 1:05.31
32 Tom Alexander Lansing 1:06.21
33 Jon Wingerter Deposit 1:06.41
34 Matt Robinson Oneonta 1:07.39
35 Jason O'Brien Chenango Forks 1:08.30
36 Kevin Rounds Chenango Forks 1:10.89
37 Trevor Hunter Deposit 1:12.80
38 Sam Gilroy Binghamton 1:15.43
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Jacob Taylor BGA 12.11
2 Rob Ireland BGA 12.41
3 Xander Nappi Solvay Bearcats 12.48
4 Isaac Gatto Harpursville 12.72
5 Guppy Thammanmgra Binghamton 12.95
6 Jon Cleveland Lansing 13.07
7 Allan Bachorik Cooperstown Redskins 13.42
8 Jamil Lindsay Laurens Central School 13.52
1 Lucas Johnson Oneonta 12.13
2 Tanner Niedzialkowski (Cooperstown Redskins 12.40
3 Corbin Curley Sidney 12.40
4 Kyle Gorton Greene 12.74
5 Patrick Taylor Norwich 12.75
6 Jeremy Flohr Greene 13.11
7 Chris Hoffman Solvay Bearcats 13.15
1 Mikahail Brown Greene 11.88
2 Doug DiMartin Oneonta 11.91
3 Josh Favolaro Norwich 12.48
4 Travis Smith Lansing 12.56
5 Jake Shearer Greene 12.90
6 DaShawn Procks Solvay Bearcats 13.00
7 Andrew Zarate Lansing 13.07
1 Adrian Jackson Binghamton 12.13
2 keith stroppel delhi 12.34
3 Camryn Brown Harpursville 12.37
4 Justin Borggreen Oneonta 12.72
5 Dylan McCaffrey Harpursville 12.89
6 Ali Al-Jalled Binghamton 14.17
7 Brandyn Sloan Binghamton 14.70
1 Jacob Taylor BGA 11.96
2 Lucas Johnson Oneonta 11.99
3 Mikahail Brown Greene 12.02
4 Doug DiMartin Oneonta 12.07
5 Adrian Jackson Binghamton 12.26
6 keith stroppel delhi 12.30
7 Camryn Brown Harpursville 12.31
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Matt Fedrizzi Solvay Bearcats 4:38.60
2 Jesse Hamway Oneonta 4:45.23
3 Sam Kane BGA 4:45.78
4 Ian Tolan Binghamton 4:55.60
5 Cody Primmer Oneonta 5:01.57
6 Graeme Gowland Binghamton 5:01.98
7 Ben Roosa BGA 5:06.59
8 Ben Donnelly Walton 5:13.36
9 Ben Eisenhut Lansing 5:14.69
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Joey Hernandez BGA 13.02
2 Steve Patten BGA 13.26
3 alex marin oxford 13.47
4 Nick Gronowski BGA 13.55
5 Jake Callisto Solvay Bearcats 13.66
6 Seth Moore Solvay Bearcats 13.67
7 Dylan Bland Lansing 13.78
8 Ryan Jenkins Laurens Central School 13.89
9 Kevin Christ Deposit 13.97
10 Jason Spry Deposit 14.04
11 Ted Bartlett Solvay Bearcats 14.10
12 Niki Cruz Oneonta 14.15
13 Aaron McCarroll Sidney 14.19
14 Phil Bradtke BGA 14.28
15 Jeff Rivers Solvay Bearcats 14.31
16 Joe. Shupperd Sidney 14.34
17 Adam Cassella Deposit 14.39
18 Daulton Palmatier BGA 14.52
19 Devante Johnson Oneonta 14.62
20 Blake Butler Deposit 14.76
21 John Richardson Deposit 14.78
22 Kyle O'Dell Laurens Central School 14.96
23 Trevor Hunter Deposit 14.98
24 Matt Sedlock Deposit 15.01
25 Dustin Maine BGA 15.16
26 Pete Casimiro Solvay Bearcats 15.32
27 Alex Vandermark Chenango Forks 15.40
28 Jason Yahn Lansing 15.45
29 Andrew Collyer Chenango Forks 15.61
30 Luke Novko Laurens Central School 15.66
31 Edwin Rivera Laurens Central School 15.74
32 Jon Reynolds BGA 15.79
33 Jeff Scoville Solvay Bearcats 15.95
34 John Chandler Harpursville 15.99
35 Donald Monroe BGA 16.04
36 Justin Ostrander Chenango Forks 16.19
37 Shakim Padmore Lansing 16.31
38 Walter Marvin Norwich 16.38
39 Pat Summers BGA 16.67
40 Nick Calabrese Solvay Bearcats 17.19
41 John Dermody Norwich 17.91
42 Andrew Albrigo Solvay Bearcats 20.53
Boys 400 Meter Hurdles
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Scott Millea Cooperstown Redskins 1:01.88
2 Ed Buczakowski Solvay Bearcats 1:02.56
3 Russell Darling BGA 1:03.57
4 Josh Raney Harpursville 1:05.75
5 Jon Foulds Norwich 1:06.04
6 John Marmet Laurens Central School 1:06.75
7 Ian Clemons Oneonta 1:07.79
8 Nate Ashton Norwich 1:08.80
9 Greg Bennett Binghamton 1:10.32
10 noah auwarter oxford 1:11.11
11 Bill Bigelow Solvay Bearcats 1:13.07
12 Jabril Robinshon Binghamton 1:13.28
13 David Stermer Chenango Forks 1:16.45
14 Stephan Jeffery Binghamton 1:19.36
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Peter Cifaratta Solvay Bearcats 5:09.01
2 John Marmet Laurens Central School 5:15.90
3 jj padovani delhi 5:20.23
4 Tom Bogart Greene 5:24.33
5 Jason Planavsky Harpursville 5:25.75
6 Alex Paolicelli Oneonta 5:30.52
7 Justin West Laurens Central School 5:31.21
8 Ryan Crean Laurens Central School 5:31.52
9 Aki Shastri Oneonta 5:44.67
10 Jake Burnham Cooperstown Redskins 5:44.75
11 Brad Chawgo Norwich 5:46.27
12 Paul Kennedy Cooperstown Redskins 5:47.85
13 Kaleb Smith Walton 5:48.27
14 Oliver Alex Cooperstown Redskins 5:52.08
15 Michael Wright Lansing 5:53.52
16 Ben Daniels Chenango Forks 5:54.25
17 Pieter VanEs Lansing 5:58.35
18 Evan Lally Chenango Forks 6:08.83
19 Cory Kitson Cooperstown Redskins 6:13.67
20 Phil Trevisani Norwich 6:15.59
21 Kyler Moore Norwich 6:19.89
22 Jack Siegel Cooperstown Redskins 6:22.89
23 Mike Lake Harpursville 6:24.91
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Mikahail Brown Greene 24.79
2 Justin Pepper BGA 25.15
3 Guppy Thammanmgra Binghamton 26.25
4 Morgan Crawford Norwich 26.38
5 Gabe Sikorski Walton 27.27
6 Ryan Jenkins Laurens Central School 28.41
SEMI-FINAL 2 (FAT) 1 Camryn Brown Harpursville 25.21
2 Cameron Turner Norwich 25.94
3 Connor Glassett BGA 26.10
4 Kyle Gorton Greene 26.35
5 Jordan Kane Laurens Central School 28.35
SEMI-FINAL 3 (FAT) 1 Mike Loitsch BGA 24.44
2 Wes Lippitt Cooperstown Redskins 24.91
3 Doug DiMartin Oneonta 25.29
4 Jamil Lindsay Laurens Central School 26.28
5 Ethan. Green Sidney 27.38
6 Chris Hoffman Solvay Bearcats 28.51
SEMI-FINAL 4 (FAT) 1 Kyle Acenowr Norwich 24.76
2 Rob Ireland BGA 25.16
3 Luke Davis Lansing 25.20
4 Xander Nappi Solvay Bearcats 25.52
5 Corbin Curley Sidney 26.11
6 Arlis Monzeglio Laurens Central School 27.21
FINAL (FAT) 1 Mike Loitsch BGA 23.75
2 Kyle Acenowr Norwich 24.11
3 Wes Lippitt Cooperstown Redskins 24.30
4 Mikahail Brown Greene 24.93
5 Rob Ireland BGA 25.01
6 Luke Davis Lansing 25.03
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Ethan Mazzarella BGA 24.88
2 Joey Hernandez BGA 25.37
3 Josh Favolaro Norwich 25.65
4 Jeremy Flohr Greene 25.75
5 Jake Shearer Greene 26.33
6 alex marin oxford 26.34
7 Andy Sanford BGA 26.41
8 Adam Davis BGA 26.44
9 Isaac Gatto Harpursville 26.53
10 Ben Conklin Walton 26.57
11 Tim Gell Greene 26.70
12 Josh Mills Binghamton 26.98
13 Dylan McCaffrey Harpursville 27.23
14 DaShawn Procks Solvay Bearcats 27.38
15 Logan Osterhoudt Oneonta 27.57
16 Jake Callisto Solvay Bearcats 27.69
17 Steve Patten BGA 28.25
18 kyle cantwell delhi 28.28
19 Kevin Christ Deposit 28.42
20 Jeff Rivers Solvay Bearcats 29.04
21 Niki Cruz Oneonta 29.14
22 Devante Johnson Oneonta 29.19
23 Dylan Severson Harpursville 29.47
24 Ali Al-Jalled Binghamton 29.59
25 Jason O'Brien Chenango Forks 29.65
26 Dylan Bland Lansing 29.89
27 Daulton Palmatier BGA 30.31
28 Michael Wright Lansing 30.55
29 Dustin Maine BGA 30.55
30 Andrew Albrigo Solvay Bearcats 30.90
31 Kyle O'Dell Laurens Central School 31.22
32 Andrew Collyer Chenango Forks 31.33
33 Kevin Rounds Chenango Forks 31.60
34 Peter Braswell Norwich 31.71
35 Jon Reynolds BGA 31.92
36 John Richardson Deposit 32.51
37 Alex Vandermark Chenango Forks 32.63
38 Spencer Sherry Laurens Central School 32.77
39 Kyle Bates Norwich 33.06
40 Keiran Coffey Norwich 33.12
41 Trevor Hunter Deposit 33.45
42 Donald Monroe BGA 33.75
43 Pat Summers BGA 34.27
44 Edwin Rivera Laurens Central School 34.85
45 Justin Ostrander Chenango Forks 35.11
46 R.J. Hurlburt Chenango Forks 35.13
Boys 800 Meter Run
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Will Reis Cooperstown Redskins 2:04.10
2 Pat Jeffries Oneonta 2:05.83
3 Zach Rabeler Oneonta 2:06.52
4 Russell Ross BGA 2:09.27
5 Jacob Miller Cooperstown Redskins 2:11.79
6 Devon Rivera BGA 2:13.93
7 Damian Archie Binghamton 2:17.11
8 Matt Battaglia Solvay Bearcats 2:19.14
9 Sean Gagnon Norwich 2:21.32
10 Mat Morse Solvay Bearcats 2:21.33
11 Troy Bowersox Chenango Forks 2:23.52
12 Darrel Humphrey Norwich 2:23.73
13 Timmy Maguire Walton 2:24.61
14 Nuri Harper Norwich 2:24.83
15 Anthony Bowersox Chenango Forks 2:24.87
16 Tim Bemis Oneonta 2:25.23
17 Evan Mosher Harpursville 2:25.69
18 Peter Cifaratta Solvay Bearcats 2:27.96
19 Tim Kilmer Walton 2:28.18
20 Tom Bogart Greene 2:29.55
21 Ian Weaver Norwich 2:30.64
22 Merlin Joseph Binghamton 2:32.18
23 Ryan Connelly Greene 2:33.91
24 Nathan Magnussen Sidney 2:34.55
25 Robert Burnett Harpursville 2:36.08
26 Matt. Robinson BGA 2:36.78
27 Marty Aasen Lansing 2:37.25
28 Daniel Zheng Lansing 2:43.26
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Chad Noelle Greene 9:22.30
2 Caleb Edmonds Cooperstown Redskins 9:24.10
3 Jesse Hamway Oneonta 10:29.70
4 Jon Cleveland Lansing 10:31.30
5 Colin Staiger Chenango Forks 10:32.90
6 Connor Fuller BGA 10:36.90
7 Corey Burnett BGA 11:02.80
8 Levi Anderson Oneonta 11:08.00
9 Matt Cregan Solvay Bearcats 11:15.80
10 Cody McCarthy Solvay Bearcats 11:27.80
11 James Zeino Norwich 11:29.70
12 Zach Fanion Cooperstown Redskins 11:36.00
13 jj padovani delhi 11:43.20
14 Chris Nedlick Binghamton 11:52.40
15 Griffen Rule Oneonta 11:56.00
16 Jason Yahn Lansing 11:59.20
17 Alex Paolicelli Oneonta 12:18.30
18 Jon Wingerter Deposit 12:22.70
19 David Stermer Chenango Forks 13:05.50
20 Michah Smith Greene 13:24.70
21 Mike Lake Harpursville 14:03.00
Boys 1600 Meter Sprint Medley Relay
=======================================================================================================================================
Team Time
=======================================================================================================================================
1 Cooperstown Redskins 3:46.42
(Tanner Niedzialkowski (12,Wes Lippitt ,Will Reis ,Jeremiah Ford )
2 BGA 3:46.49
(Jacob Taylor ,Russell Darling ,Josh Norris ,Chris Burnett )
3 Solvay Bearcats 3:50.44
4 Norwich 3:54.48
(Cameron Turner ,Morgan Crawford ,Kyle Acenowr ,Matt Murray )
5 Oneonta 4:00.22
(Doug DiMartin ,Lucas Johnson ,Pat Jeffries ,Zach Rabeler )
6 Lansing 4:00.26
(Andrew Zarate ,Travis Smith ,Luke Davis ,Jon Cleveland )
7 Binghamton 4:07.39
8 Greene 4:07.92
(Mikahail Brown ,Jake Shearer ,David Sevey ,Ryan Connelly )
9 BGA 4:11.55
(Adam Davis ,Andy Sanford ,Connor Glassett ,Ben Roosa )
10 Binghamton 4:19.16
11 Solvay Bearcats 4:20.84
12 Lansing 4:33.26
(Alex Karandeyev ,Michael Cree ,Tom Alexander ,Ben Eisenhut )
13 Laurens Central School NF
(Arlis Monzeglio ,Jamil Lindsay ,Stephan Jenkins ,Justin West )
Boys Long Jump
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Patrick Taylor Norwich 20'00.50"
2 Justin Pepper BGA 19'01.25"
3 Mike Reilly Norwich 18'05.75"
4 Nick Segina Laurens Central School 18'02.75"
5 Brandon Lane Cooperstown Redskins 18'01.25"
6 Mikahail Brown Greene 17'06.50"
7 Lucas Johnson Oneonta 17'04.50"
8 Josh Favolaro Norwich 16'11.50"
9 Joey Hernandez BGA 16'11.00"
10 Morgan Crawford Norwich 16'08.00"
11 Gabe Sikorski Walton 16'04.00"
12 Ben Conklin Walton 16'03.25"
13 Adam Davis BGA 16'02.50"
14 ben sayman delhi 16'02.25"
15 Connor Glassett BGA 16'02.25"
16 Ethan. Green Sidney 16'01.50"
17 Xander Nappi Solvay Bearcats 16'01.00"
18 pat cobane delhi 16'00.50"
19 Travis Smith Lansing 15'06.50"
20 noah auwarter oxford 15'04.25"
21 Greg Bennett Binghamton 14'11.50"
22 Tim Bemis Oneonta 14'10.25"
23 Scott Conrade Oneonta 14'05.25"
24 Jason Spry Deposit 13'11.05"
25 Alex Miro Solvay Bearcats 13'10.50"
26 Andrew Zarate Lansing 13'10.25"
27 Dillion Lee Deposit 13'09.00"
28 Nathan Magnussen Sidney 13'08.50"
29 Adam Cassella Deposit 13'08.25"
30 Dylan Severson Harpursville 13'06.75"
31 Joe. Shupperd Sidney 13'00.50"
32 Chris Cullen Binghamton 12'10.00"
33 Spencer Sherry Laurens Central School 12'08.00"
34 Brandyn Sloan Binghamton 11'11.00"
35 Dana Button Binghamton 11'09.50"
36 Matt Sedlock Deposit 11'09.25"
37 Dylan Bland Lansing 11'09.00"
38 Josiah Wenck Laurens Central School 11'08.75"
39 Andrew Collyer Chenango Forks 11'01.00"
Boys Triple Jump
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Patrick Taylor Norwich 38'11.25"
2 Morgan Crawford Norwich 38'04.00"
3 Lucas Johnson Oneonta 37'00.75"
4 Mike Reilly Norwich 36'11.50"
5 ben sayman delhi 36'01.00"
6 Austin McCarrol Sidney 35'05.00"
7 Micah Martin Binghamton 34'06.25"
8 Anthony Marmet Laurens Central School 34'05.50"
9 Steve Patten BGA 34'05.00"
10 Tim Bemis Oneonta 33'06.50"
11 Greg Bennett Binghamton 32'09.00"
12 Ethan. Green Sidney 31'06.25"
13 Ryan Crean Laurens Central School 31'04.00"
14 Timmy Maguire Walton 31'01.00"
15 Aaron McCarroll Sidney 30'07.75"
16 Alex Trass Greene 30'00.00"
17 Jeff Washington Binghamton 29'02.00"
18 Dillion Lee Deposit 27'11.05"
19 Jason Yahn Lansing 27'05.00"
20 Joe. Shupperd Sidney 25'07.50"
Boys High Jump
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Brandon Lane Cooperstown Redskins 6'02.00"
2 Adam Davis BGA 5'10.00"
3 Kyle Acenowr Norwich 5'10.00"
4 Justin Borggreen Oneonta 5'08.00"
5 Tim Gell Greene 5'06.00"
6 Jon Foulds Norwich 5'06.00"
7 justin hasbrouck delhi 5'06.00"
8 Phil Bradtke BGA 5'04.00"
9 John Marmet Laurens Central School 5'04.00"
10 Patrick Taylor Norwich 5'04.00"
11 Greg Bennett Binghamton 5'02.00"
12 Corbin Curley Sidney 5'02.00"
13 keith stroppel delhi 5'02.00"
14 Dillion Lee Deposit 5'00.00"
15 Micah Martin Binghamton 5'00.00"
16 Alex Miro Solvay Bearcats 4'10.00"
17 Travis Smith Lansing 4'09.00"
18 Connor Glassett BGA 4'09.00"
Boys Pole Vault
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 Scott Millea Cooperstown Redskins 12'06.00"
2 Luke Davis Lansing 10'06.00"
3 Max Morse Norwich 10'00.00"
4 Jerry Santoferrara Solvay Bearcats 9'06.00"
5 Nicholas Burpoe Sidney 8'09.00"
6 Joe Fassett Chenango Forks 8'09.00"
Boys Shot Put
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 CJ Brooks Solvay Bearcats 51'11.00"
2 marty cole delhi 50'06.50"
3 Justin Borggreen Oneonta 39'00.50"
4 Tanner Niedzialkowski (Cooperstown Redskins 39'00.50"
5 rich ennist delhi 38'06.00"
6 Isaiah Webb Greene 38'05.00"
7 Buddy Bemis Oneonta 37'10.50"
8 Evan Neville Binghamton 37'00.50"
9 Justin Pepper BGA 36'10.50"
10 Robert Frutiger Oneonta 35'02.50"
11 Randy. Twiss Sidney 30'60.00"
12 Christian Pfeifer Norwich 30'60.00"
13 Aaron Torres Binghamton 34'11.00"
14 Nicholas Burpoe Sidney 34'01.00"
15 Anthony Jackson Binghamton 33'06.00"
16 Jared Iaia BGA 32'11.00"
17 Tyler Hoffman Norwich 32'07.50"
18 Kyle Stanton Greene 32'05.00"
19 Patrick Wright Sidney 32'04.00"
20 Justin Sherman Lansing 32'02.00"
21 Jeff Scoville Solvay Bearcats 32'02.00"
22 Blake Butler Deposit 32'01.00"
23 Isaac Gatto Harpursville 31'09.00"
24 John Merced Sidney 31'06.00"
25 Damien Marvin Norwich 30'10.00"
26 Chris Kehoe Greene 30'03.50"
27 Chris Purelie BGA 30'02.00"
28 Yelta Feringa Deposit 29'09.00"
29 Erik Rhinehart Chenango Forks 29'05.00"
30 William Murphy Cooperstown Redskins 28'10.50"
31 kyle ammermann delhi 28'08.50"
32 Luke Novko Laurens Central School 28'08.00"
33 Dalton Johnson BGA 28'07.50"
34 Dylan McCaffrey Harpursville 28'05.50"
35 Phil Bradtke BGA 28'04.00"
36 Luke Randall Solvay Bearcats 27'08.50"
37 Josh Axtell Deposit 26'08.00"
38 aedan parsons Sidney 26'08.00"
39 Nick Ivancic Solvay Bearcats 26'05.50"
40 james eichler delhi 26'01.00"
41 Nick Calabrese Solvay Bearcats 25'09.50"
42 Nick Gronowski BGA 25'08.00"
43 Scott Smith Norwich 25'01.00"
44 Morgan Myers Binghamton 25'00.50"
45 Nick Miczan Solvay Bearcats 25'00.50"
46 Kevin Slater Harpursville 25'00.00"
47 Patrick Stanton Binghamton 24'06.00"
48 Tim Walts BGA 23'03.50"
49 Shakim Padmore Lansing 21'10.00"
50 Sam Gilroy Binghamton 21'05.00"
51 John Chandler Harpursville 20'04.00"
52 Keenan Moser Oneonta 16'08.00"
53 Chris Ogden Oneonta 15'07.50"
Boys Discus Throw
=======================================================================================================================================
Athlete Team Time
=======================================================================================================================================
1 marty cole delhi 130'00.00"
2 CJ Brooks Solvay Bearcats 126'00.00"
3 spencer brown oxford 120'06.00"
4 Isaiah Webb Greene 113'10.00"
5 rich ennist delhi 99'07.00"
6 Corbin Curley Sidney 99'00.00"
7 Damien Marvin Norwich 94'02.00"
8 Aaron Torres Binghamton 92'03.00"
9 Evan Neville Binghamton 91'07.00"
10 Justin Borggreen Oneonta 91'00.00"
11 Brandon Daniels Cooperstown Redskins 87'02.00"
12 William Murphy Cooperstown Redskins 86'02.00"
13 kyle ammermann delhi 85'00.00"
14 Justin Sherman Lansing 82'11.00"
15 Kyle Stanton Greene 82'10.00"
16 Erik Rhinehart Chenango Forks 81'08.00"
17 Nick Segina Laurens Central School 81'04.00"
18 Buddy Bemis Oneonta 81'02.00"
19 Jared Iaia BGA 80'10.00"
20 Morgan Myers Binghamton 76'11.00"
21 Chris Purelie BGA 76'00.00"
22 Chris Kehoe Greene 74'01.00"
23 Robert Frutiger Oneonta 73'11.00"
24 Luke Novko Laurens Central School 73'06.00"
25 Yelta Feringa Deposit 73'04.00"
26 Jeff Scoville Solvay Bearcats 73'01.00"
27 james eichler delhi 72'09.00"
28 Patrick Wright Sidney 72'08.00"
29 Randy. Twiss Sidney 72'00.00"
30 Nick Murray Norwich 71'10.00"
31 Nick Gronowski BGA 71'02.00"
32 Adrian Jackson Binghamton 70'05.00"
33 Blake Butler Deposit 69'08.00"
34 Anthony Jackson Binghamton 69'07.00"
35 Seth Moore Solvay Bearcats 68'10.00"
36 Nicholas Burpoe Sidney 68'01.00"
37 Shakim Padmore Lansing 67'02.00"
38 Dalton Johnson BGA 67'02.00"
39 Patrick Stanton Binghamton 66'01.00"
40 John Merced Sidney 64'00.00"
41 Ted Bartlett Solvay Bearcats 63'04.00"
42 Kevin Slater Harpursville 62'03.00"
43 Pete Casimiro Solvay Bearcats 60'00.00"
44 Tim Walts BGA 55'03.00"
45 aedan parsons Sidney 49'01.00"
46 Nick Ivancic Solvay Bearcats 45'11.11"
47 Chris Ogden Oneonta 43'03.00"<
/pre>