Boys Shot Put
Place Name Team Mark
1 Clyde Walker Washington 46-00.5
2 George Milosevich Marshfield
3 Harvey Oakes Benson Tech
4 John King Hill Military
5 Ralph Terjerson Pendleton
Boys Javelin
Place Name Team Mark
1 Warren Demaris Prineville 201-5.5
2 Gordon MacKay Washington
3 Woodrow Joslin Corvallis
4 Jack Woodward Hill Military
5 Raymond Van Leuven Riverton
Boys High Jump
Place Name Team Mark
1 Willie Torrence LaGrande 5-10
2 Britton Chemawa
2 Fred Nowland LaGrande
2 Albert Miller Chemawa
2 Dave Bruce Franklin
Boys 120 Yard High Hurdles
Place Name Team Time
1 Fred Nowland LaGrande 15.9
2 Wilbur Kidder Pendleton
3 Willie Torrence LaGrande
4 Dave Bruce Franklin
4 Wilmer Haggblom Roosevelt
Boys 100 Yard Dash
Place Name Team Time
1 Bobby Grayson Jefferson 10.1
2 Wynne Russell Grant
3 George Dowling Grant
4 Corwin Beery LaGrande
5 Melvin Sargent Gold Hill
Boys Long Jump
Place Name Team Mark
1 Willie Torrence LaGrande 21-5
2 Ervin Rayley Roosevelt
3 George Milosevich Marshfield
4 Robert Biglow Grant
5 Tony Milosevich Marshfield
Boys Mile Run
Place Name Team Time
1 Robert Wagner Helix 4:32.3
2 Ernie Guggisberg Cottage Grove
3 Dave Gotthardt Washington
4 Dave Hooper Franklin
5 Edel Bryant Coquille
Boys 440 Yard Dash
Place Name Team Time
1 Robert Patrick Lincoln 52.5
2 Ray Graber Salem
3 Arthur Bardsley Commerce
4 Howard Smith Roosevelt
5 Will White Grant
Boys Discus
Place Name Team Mark
1 Jess Baker Ontario 117-5
2 Ernest Bearss Grants Pass
2 Raymond Van Leuven Riverton
4 Arthur Bardsley Commerce
5 Wilbur Kidder Pendleton
Boys 220 Yard Low Hurdles
Place Name Team Time
1 Bobby Grayson Jefferson 26.6
2 Wilbur Kidder Pendleton
3 Alvin Pantle Washington
4 Louis Umbarger Pendleton
5 Robert Biglow Grant
Boys Pole Vault
Place Name Team Mark
1 Ralph Fredericks Rogue River 11-00
2 Charles Prahl Ontario
3 Dick Keasey Corvallis
3 Neketin Nehalem
5 Marshall Kellam Marshfield
5 Len Yandle Oregon City
5 Lee Carey Washington
Boys 220 Yard Dash
Place Name Team Time
1 George Dowling Grant 22.9
2 Wynne Russell Grant
3 Melvin Sargent Gold Hill
4 Charles Taylor Central Point
5 Howard Smith Roosevelt
Boys 880 Yard Run
Place Name Team Time
1 Hal Myers Lincoln 2:04.0
2 William Bolls Grant
2 Bob Ryan Bend
2 Robert Wagner Helix
5 Ernie Guggisberg Cottage Grove
Boys 880 Yard Relay
Place Team Time
1 Washington 1:33.9
2 Grant
3 Roosevelt
4 Franklin
5 LaGrande
Boys High Point Perfomer
Place Name Team Mark
1 Willie Torrence LaGrande 13